Bell Alexander Graham
 
Encyklopedia PWN
Bell Alexander Graham Wymowa, ur. 3 III 1847, Edynburg, zm. 2 VIII 1922, Baddeck (prow. Nowa Szkocja, Kanada),
amerykański wynalazca i fizjolog, pochodzenia szkockiego.
Kalendarium
Urodził się 3 III 1847 w Edynburgu. Alexander Graham do 11. roku życia nie chodził do szkoły, był uczony w domu. Później uczęszczał do Edinburgh Royal High School, a po jej ukończeniu, mając lat 15 wyjechał do Londynu, by zamieszkać ze swym dziadkiem, nauczycielem wymowy. Właśnie dziadek przekazał młodemu Alexandrowi podstawową wiedzę z zakresu akustyki fizjologicznej. Po rocznych studiach w Bath Alexander został asystentem swego ojca, który zajmował się wizualnymi metodami pomocnymi w uczeniu niesłyszących. W 1870 rodzina Bellów przeniosła się do Kanady i zamieszkała w Brantford (prowincja Ontario). W 1873 Bell został profesorem fizjologii mowy na uniwersytecia w Bostonie.
Był członkiem założycielem (1888) Narodowego Towarzystwa Geograficznego w Waszyngtonie (National Geographic Society), a w latach 1898–1903 jego prezesem. W 1898 został mianowany przez Kongres członkiem zarządu Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Działał, także organizacyjnie, na rzecz propagowania nauczania mowy niesłyszących i popierania rozwoju wiedzy w tej dziedzinie. W 1883 założył i finansował czasopismo „Science”, organ American Association for the Advencement of Science. Opublikował wiele prac naukowych, m.in. dotyczące rejestracji i odtwarzania mowy. Podstawowym dziełem Bella jest The Mechanism of Speech (1906). Otrzymał wiele nagród, został m.in. oficerem francuskiej Legii Honorowej (Légion d’honneur).
Żona Bella, Mabel Hubbard, straciła słuch jako kilkuletnie dziecko. Alexander Graham Bell zmarł 2 VIII 1922 w Baddeck (prowincja Nowa Szkocja, Kanada).
Narodziny telefonii
Bell należał do pionierów usiłujących znany od 1861, ale nadający się tylko do przekazywania dźwięków harmonicznych (np. muzyki) telefon elektromagnetyczny, przystosować do przekazywania ludzkiej mowy. Przekonany, że jest na właściwej drodze, 14 II 1876 zgłosił swój — nie działający jeszcze wynalazek — do urzędu patentowego. Jak się potem okazało, uczynił to na dwie godziny przed analogicznym zgłoszeniem złożonym przez wszechstronnego amerykańskiego wynalazcę, E. Graya (1835–1909). Kolejność zadecydowała, toteż właśnie Bellowi przyznano 7 III 1876 patent na telefon (nr 174465, aparat telefoniczny). A 10 III tego roku udało mu się odbyć pierwszą rozmowę za pośrednictwem wynalezionego przez siebie urządzenia. Uważa się to za narodziny telefonii.
Telefon Bella
Telefon Bella zyskał światowy rozgłos dzięki prezentacji na Wystawie Stulecia Stanów Zjednoczonych w Filadelfii (V–VI 1876), gdzie zachwycali się nim m.in. cesarz Brazylii Pedro II i uczony brytyjski W. Thomson (późniejszy lord Kelvin), który powiedział, że jest to najcudowniejsza rzecz, jaką zobaczył w Ameryce. Bell popularyzował wynalazek, wygłaszając odczyty połączone z demonstracją jego działania. Nieustannie też doskonalił i testował aparaturę, m.in. 9 X 1876 odbył trzygodzinną rozmowę na odległość kilku kilometrów, pomiędzy Bostonem a obserwatorium w Cambridge, wykorzystując przewody linii telegraficznej. Już 1877 zastosowano telefony w systemie alarmowym obejmującym bostońskie banki, a od początku 1878 powstawały miejskie centrale telefoniczne dla abonentów prywatnych (pierwsza w New Haven w stanie Connecticut, następna w Chicago), które w I 1879 objęły 20 miast w USA. Od 1878 demonstrowano wynalazek Bella w Europie, przede wszystkim na Wystawie Powszechnej w Paryżu, ale i w wielu innych miastach, m.in. w Warszawie. Od VIII 1879 telefony weszły do służby w Anglii. W dalszym rozwoju i doskonaleniu telefonu Bell już nie uczestniczył.
Inne wynalazki
Telefon nie był jedynym wynalazkiem Bella. Już 1875 opracował i opatentował jeden z pierwszych systemów telegrafii wielokrotnej, wynalazł też fotofon (instrument przekazujący dźwięki poprzez wibracje wiązki światła), stworzył własny system fonografu, pracował nad urządzeniem do wykrywania kawałków metali w ranach (zwanym wagą indukcyjną) i nad tzw. sondą telefoniczną do celów chirurgicznych, zajmował się zagadnieniami lotnictwa — łącznie uzyskał 18 patentów i uczestniczył w 12 innych.
zgłoś uwagę
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia