Adam Robert
 
Encyklopedia PWN
Adam
[ạ̈dəm]
Robert Wymowa, ur. 3 VII 1728, Kirkcaldy (Szkocja), zm. 3 III 1792, Londyn,
architekt angielski; najwybitniejszy przedstawiciel klasycyzmu w Anglii.
Cytat
Kalendarium
Urodził się 3 VII 1728 w Kirkcaldy, w szkockiej rodzinie, w której architektami byli również ojciec William i bracia — James i John.
Wszyscy trzej bracia uczyli się w pracowni ojca w Edynburgu, natomiast Robert i James studiowali również na tamtejszym uniwersytecie. Równie ważną, a może nawet ważniejszą dziedziną twórczości Adama była dekoracja i projektowanie mebli. W 1758 osiadł w Londynie. Zmarł 3 III 1792 w Londynie.
Twórczość
Wczesne prace Adama (Dumfries House, 1750–54) nie wykraczają poza poprawność. Jego geniusz ujawnił się dopiero po wielkiej podróży po Europie (1754–58), m.in. do Włoch i Dalmacji, w czasie której zetknął się z jednym z pionierów neoklasycyzmu, Giovannim Battistą Piranesim. W efekcie uformowała się jego własna wersja klasycyzmu, zwanego stylem Adamów, przeciwstawiająca monumentalnemu stylowi palladiańskiemu (palladianizm) wyrafinowane zestawienia motywów antycznych i ornamentyki włoskiego renesansu, zaznaczając się zwłaszcza w wystroju wnętrz. Jako nadworny architekt (1761–69) króla Jerzego III wywarł wielki wpływ na normy obowiązujące w architekturze angielskiej; m.in. zrewolucjonizował architekturę rezydencjonalną, wprowadzając dramatyczne elementy kompozycyjne oraz malownicze, zaskakujące zgrupowania brył, bez zrywania z normami klasycyzmu. Do jego najsłynniejszych prac należą wnętrza dekorowanych bądź przebudowywanych rezydencji wiejskich i podmiejskich: Harewood House, Yorkshire (1759–71), Syon House, Middlesex (1762–69), Kedleston Hall, Derbyshire (około 1760–1770), Osterley Park, Middlesex (1763–80), Kenwood House w Hampstead, Londyn (1767–69).
W latach 70. Adam wzniósł wiele budowli na terenie Londynu, m.in. dom przy Saint James’s Square, Home House przy Portman Square. Podejmował także projekty urbanistyczne, m.in. plan i realizacja (wspólnie z Jamesem) rozległego zespołu luksusowych domów czynszowych Adelphi nad Tamizą (1768–72, zburzony 1928), które przyniosło mu finansową katastrofę. W ostatnich latach życia Adam wykonywał duże zamówienia w Edynburgu, m.in. gmach uniwersytetu (1789), zabudowa Charlotte Square (1791). Projektował również w stylu neogotyckim: przebudowa Alnwick Castle, Northumberland (około 1770) oraz szkockie zamki Culzean Castle (1777–92) i Seton Castle (1789–91).
Charakterystyka twórczości
Twórczość Adama wywarła duży wpływ na dekorację wnętrz i meblarstwo Europy i Stanów Zjednoczonych. Jego czysta, pozbawiona zmysłowości elegancja może być zestawiana ze stylem współczesnego mu Francuza — Jacquesa G. Soufflota, choć chłodna pompatyczność tego architekta była mu obca. Dzieła Adama są utrzymane w klimacie swobodnych dobrych manier, pozbawionej pedanterii erudycji i nie narzucającego się ostentacyjnie dostatku, charakteryzujący wyrafinowany świat jego klientów. Wypełniając istniejące wówczas zapotrzebowanie na nowy klasycyzm, rozbudował repertuar motywów dekoracyjnych i dążył do bardziej fantazyjnych układów przestrzennych, wywodzących się często z rzymskich term cesarskich. Wznosząc swe neogotyckie zamki o masywnej, romantycznej bryle kontrastując z komfortowymi klasycyzującymi wnętrzami wyrażał ówczesną modę na malowniczość. Jego wpływ rozprzestrzenił się szybko w Anglii, sięgając nawet Rosji i Ameryki. Do popularyzacji jego dzieła przyczyniły się publikacje: Ruins of the Palace of the Emperor Diocletian at Spalatro in Dalmatia (1764) oraz The Works in Architecture of Robert and James Adam (t. 1–3 1773–1822).
zgłoś uwagę
Ilustracje
Adam Robert, galeria w Syon House, Londyn, 1762fot. A. Pieńkos/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Adam Robert, projekt Book Room w Kedleston Hall, 1768 fot. Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Adam Robert, jadalnia w Syon House (Wielka Brytania), 1762–69 fot. A. Pieńkos/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Adam Robert, westybul w Syon House, 1762–69 fot. A. Pieńkos/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia