żeńskie

Encyklopedia PWN

Chełmiński Franciszek, ur. 23 V 1862, Augustów, zm. po 1932,
architekt;
wysuszone i utrwalone kwiatostany żeńskie chmielu (tzw. szyszki), zawierające lupulinę (gł. składnik — alfakwasy, zaliczane do żywic chmielowych), używane do wyrobu piwa;
pochodząca ze słownictwa plemienia Marind-Anim na Nowej Gwinei zbiorcza nazwa charakterystycznych dla ludów Melanezji bóstw-duchów o cechach przodków totemicznych i herosów kulturowych;
bot. występujące u grzybów podstawczaków i workowców sprzężone, haploidalne (1n, haploidalność) jądra żeńskie i męskie (lub + i −) trzymające się parami i tworzące 2 jądrowe (dikariotyczne) komórki grzybni.
w religii staroż. Egiptu otoczone kultem na podobieństwo bóstw bądź pełniące funkcje pomocnicze w określonym sakralnym kontekście postacie, których imiona są identyczne ze słowami wyrażającymi różne pojęcia.
dział botaniki badający procesy rozmnażania u roślin (zapłodnienie, powstawanie zygoty i zarodka) oraz struktury biorące udział w rozmnażaniu (męskie i żeńskie gametofity, formowanie gamet, ich łączenie oraz rozwój zarodków i bielma w obrębie nasion).
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia