umowa

Encyklopedia PWN

umowa, kontrakt,
w polskim prawie cywilnym czynność prawna, polegająca na zgodnym oświadczeniu woli 2 lub więcej stron (kontrahentów), złożonym w celu wywołania określonego skutku prawnego (np. przeniesienia własności rzeczy), zwłaszcza ustanowienia stosunku prawnego (np. dzierżawy), zmiany lub zniesienia istniejącego stosunku prawnego (np. zmiana warunków najmu).
zgodne oświadczenie woli 2 lub więcej podmiotów prawa międzynarodowego wywołujące dla nich skutki prawne (prawa i obowiązki).
zgodne oświadczenie woli pracownika i pracodawcy, na mocy którego pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy oznaczonego rodzaju, w określonym miejscu i czasie na rzecz drugiej strony za wynagrodzeniem;
umowa, w której jedna strona podejmuje się wykonania pewnej czynności faktycznej lub prawnej — z reguły odpłatnie (np. umowa o dzieło, umowa zlecenia, komisu, spedycji).
nazwa teorii, która ma wyjaśnić podstawy polityczne władzy państwowej;
prawo umowa, przez którą jedna strona (przyjmujący zamówienie) zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła, a druga (zamawiający) — do zapłaty wynagrodzenia;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia