skały wylewne

Encyklopedia PWN

skały magmowe powstające w wyniku krzepnięcia lawy na powierzchni Ziem, zwykle w formie pokryw, stożków i kopuł wulkanicznych;
produkty krzepnięcia magmy (lub lawy);
ogólne określenie skał pochodzenia wulkanicznego, do których zalicza się skały wylewne i hipabisalne (zestalone bezpośrednio pod powierzchnią Ziemi), także skały zbudowane z materiałów piroklastycznych i kopalne produkty ekshalacji wulkanicznych.
wieloskładnikowy, rzadziej jednoskładnikowy zespół minerałów lub substancji mineralnych (bez gleb i świeżo nagromadzonych substancji mineralnych), powstały w przyrodzie w sposób naturalny i tworzący wyodrębnioną geologicznie jednostkę litosfery Ziemi oraz innych planet, a także księżyców i planetoid.
szósty okres (jednostka geochronologiczna) ery paleozoicznej, trwający od ok. 295 do 250 mln lat temu; także system (jednostka chronostratygraficzna) obejmujący powstałe w tym czasie skały.
naturalne nagromadzenie kopaliny w skorupie ziemskiej lub na jej powierzchni, w takiej formie i ilości, które umożliwiają jej gospodarce wykorzystanie obecnie lub w przyszłości.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia