rudy

Encyklopedia PWN

miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w Obniżeniu Noworudzkim, między Wzgórzami Włodzickimi, G. Stołowymi i G. Sowimi, w dolinie Włodzicy (lewy dopływ Ścinawki), na obszarze Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego, w pobliżu granicy z Czechami.
miejscowość w południowo-zachodnich Czechach (kraj pilzneński), w g. Szumawa, przy granicy z Niemcami;
Kuh-e Rud, Kūh-e Rūd,
łańcuch górski w środkowym Iranie, na Wyżynie Irańskiej;
dział techniki obejmujący całokształt procesów związanych z wydobywaniem z ziemi kopalin użytecznych, ich przeróbką (wzbogacanie kopaliny) w celu racjonalnego wykorzystania i dostosowania do potrzeb użytkowników; również dział gospodarki.
gałąź przemysłu obejmująca otrzymywanie metali z: rud i koncentratów, metalonośnych półproduktów z procesów metalurgicznych (pyły, szlamy z procesów elektrolizy i elektrorafinacji metali, głównie cynku i miedzi, oraz żużle), złomu (m.in. akumulatorowego), a także recykling oraz przeróbkę plastyczną odlanych do form metali (odlewanie) w zakładach przeróbki plastycznej (walcowniach, kuźniach, ciągarniach, prasowniach, tłoczniach) na półwyroby i wyroby gotowe, znajdujące zastosowanie w gospodarce, a zwłaszcza w przemyśle maszynowym, budownictwie i transporcie.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia