ruchliwość

Encyklopedia PWN

grupa ras małych psów myśliwskich;
kinemy
[gr.],
biol. nielokomotoryczna ruchliwość kończyn i przydatków (gębowych, czułków, cerci itp.) bezkręgowców, w zależności od natężenia zewnętrznego bodźca (temperatury, światła itp.), czym przypominają pokrewne im kinezy.
komunizm
[łac. communis ‘wspólny’, ‘powszechny’],
ideologia postulująca równość i wspólnotę w organizacji życia społecznego oraz racjonalność w kierowaniu życiem gospodarczym, głosząca nieuchronność upadku kapitalizmu i potrzebę działań dla osiągnięcia tego celu; w teorii marksistowskiej najwyższa, bezklasowa forma organizacji społecznej, następująca po kapitalizmie; ruch społeczny i polityczny wywodzący się z ideologii marksistowskiej, ukształtowany w wyniku rozłamu socjaldemokracji; w niemarksistowskiej teorii społecznej i w języku potocznym — ustrój społeczny w państwach rządzonych przez partie komunistyczne; w państwach komunistycznych określany również mianem socjalizmu realnego.
Lipset
[lı̣psıt]
Seymour, ur. 18 III 1922, Nowy Jork, zm. 31 XII 2006, Arlington,
socjolog amerykański;
lekka, nieregularna polska kawaleria, zorganizowana na początku XVII w. przez A.J. Lisowskiego, licząca w różnych okresach od 2 do 20 tysięcy żołnierzy;
łuskonośne, łuskoskóre, Squamata,
najliczniejszy rząd gadów;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia