naziemną

Encyklopedia PWN

dziedzina telekomunikacji, w której łączność jest realizowana na zasadzie retransmisji przez satelity telekomunik. sygnałów (przenoszonych przez fale radiowe) nadawanych przez stacje naziemne.
teleskop
[gr.],
urządzenie do odbioru promieniowania elektromagnetycznego (optycznego — teleskop optyczny, rentgenowskiego, gamma teleskopy wysokoenergetyczne, radiowego radioteleskop) ciał niebieskich, umożliwiające ogniskowanie wiązki w małym obszarze, w którym to promieniowanie może być analizowane.
Teleskop Kosmiczny Hubble’a
[t. k. habla],
Hubble Space Telescope (HST),
satelitarne obserwatorium astronomiczne skonstruowane przez NASA (przy współudziale ESA), jeden z najważniejszych instrumentów astronomicznych XX w.;
zespół urządzeń obejmujących stację czołową, wyposażoną w liczne systemy antenowe do odbioru programów naziemnych i satelitarnych, oraz stację centralną, która rozprowadza je za pomocą kabli szerokopasmowych lub światłowodowych do indywidualnych odbiorców.
telewizja, w której sygnały telew. wysyłane ze stacji naziemnych są przez urządzenia satelity telekomunik. retransmitowane w kierunku obsługiwanych przez niego obszarów Ziemi.
Termez, Termiz,
m. w południowo-wschodnim Uzbekistanie, nad Amu-darią, przy ujściu Surchan-darii, ośrodek administracyjny wilajetu surchondaryjskiego.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia