metryką

Encyklopedia PWN

Z uwagi na wielorakie zróżnicowanie ludności imperium azteckiego, o jej wspólnej religii można mówić jedynie w dużym uproszczeniu. Jednak wpływ dziedzictwa mezoamer., jak również pokrewieństwo kulturowe między grupami etnicznymi należącymi do rodziny ludów Nahua, unifikowały rozmaitość mitów, wierzeń, rytuałów, instytucji rel. i form kultu. Wynikające stąd podobieństwa pozwalają traktować umownie religię aztecką jako pewną całość, będącą hist. mutacją wcześniejszych wierzeń i kultów.
w. gminna w woj. mazowieckim, w pow. sochaczewskim, w Kotlinie Warszawskiej, nad Bzurą, na południowy zachód od krańca Puszczy Kampinoskiej;
Carducci
[kardụczczi]
Giosuè Wymowa, ur. 27 VII 1835, Val di Castello (prow. Lukka), zm. 16 II 1907, Bolonia,
włoski poeta i krytyk literacki.
cholijamb
[gr. chōlós ‘kulawy’, íambos ‘jamb’],
w metryce klas. sześciostopowy wers jambiczny, w którym ostatnia stopa jest zastąpiona spondejem lub trochejem: — / — / — — .
ciąg Cauchy’ego
[c. kosziego],
ciąg podstawowy, ciąg fundamentalny,
mat. w przestrzeni metrycznej każdy ciąg o następującej własności: dla dowolnej dodatniej liczby ε istnieje taki wyraz ciągu aN, że jakiekolwiek 2 wyrazy ak i at tego ciągu, następujące po wyrazie aN są odległe o mniej niż ε, tzn. ρ(ak, at) < ε (ρ oznacza metrykę).
astr. obiekt będący źródłem na tyle silnego pola grawitacyjnego, że niemożliwe jest przesłanie przezeń na zewnątrz żadnej informacji.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia