definiowaniu

Encyklopedia PWN

demografia
[gr. dḗmos ‘lud’, gráphō ‘piszę’],
dyscyplina naukowa, która podejmuje badania zjawisk ludnościowych, zmierzające do wykrycia prawidłowości, którym te zjawiska podlegają.
log. oryginalne systemy logiczne stworzone przez S. Leśniewskiego;
instytucja najwyższej władzy hierarchicznej w Kościele katolickim, sprawowana przez papieża, wspomaganego przez kolegium biskupów i urzędy kurii rzymskiej w wykonywaniu władzy nauczania, sądzenia i uświęcania.
w Polsce stosuje się 2 definicje p.r.: pierwsza określa je jako całokształt norm prawnych regulujących stosunki społ. związane z kształtowaniem ustroju rolnego, w tym także produkcji rolnej i rynku rolnego (P. Czechowski, M. Korzycka-Iwanow, S. Prutis, A. Stelmachowski); druga, nieco zmodyfikowana, określa p.r. jako zespół instytucji i rozwiązań prawnych o charakterze szczególnym, podyktowanym specyfiką rolnictwa jako odrębnego działu gospodarki, które tworzą ramy prawne (strukturalne i techn.) dla działalności produkcyjnej w rolnictwie, jak też dla przetwarzania i obrotu produktami rolnymi (A. Lichorowicz).
inform. metoda programowania oparta na definiowaniu tzw. obiektów, obejmujących struktury danych wraz z operacjami, które mogą być na nich wykonywane.
Scena Plastyczna KUL w Lublinie,
teatr zał. 1969 i kierowany przez L. Mądzika;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia