Zachowawcza

Encyklopedia PWN

nauka o ulepszaniu dziedzicznych cech roślin uprawnych (zwana też genetyką stosowaną) oraz działalność praktyczna zmierzająca do wytworzenia plenniejszych i lepszych jakościowo odmian;
specjalistyczne gospodarstwo rolne, zajmujące się wytwarzaniem nowych odmian roślin uprawnych lub prowadzeniem hodowli zachowawczej odmian już istniejących;
proces związany z wszelkimi zjawiskami kulturowymi, polegający na pojawieniu się i rozprzestrzenianiu albo zaniku lub zmianie statusu elementów materialnych i symbol. danego społeczeństwa; pojęcie „zmiana kulturowa” jest także stosowane na określenie procesów powstawania, rozwoju i zaniku poszczególnych, zlokalizowanych geograficznie kultur.
Dirichleta kryterium, kryterium Lagrange’a,
warunek dostateczny równowagi trwałej zachowawczego układu mechanicznego mówiący, że położenie układu zachowawczego odpowiadające minimum jego energii potencjalnej jest położeniem równowagi trwałej układu.
integryzm
[łac. integer ‘nietknięty’, ‘nienaruszony’, ‘nieskażony’],
postawa zachowawcza, ultrakonserwatywna i przeciwna wszelkim zmianom; skrajna postać fundamentalizmu.
kosmetologia
[gr.],
kosmetyka lekarska,
med. dział dermatologii zajmujący się metodami leczenia i upiększania ciała, wywodzący się z kosmetyki, nauki o racjonalnym pielęgnowaniu ciała.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia