Inkas

Encyklopedia PWN

inkaso
[wł.],
ekon. forma płatności polegająca na wydaniu określonego przedmiotu (najczęściej dokumentów handlowych i finansowych) przez pośrednika (bank lub spedytora) wskazanej przez zleceniodawcę (podawcę) osobie trzeciej (płatnikowi), po pobraniu od niej odpowiedniej kwoty pieniężnej lub spełnieniu przez nią innego warunku;
ekon. pisemne zobowiązanie banku odbiorcy wobec dostawcy do zapłaty określonej kwoty za dokumenty złożone w ramach akredytywy, ściśle zgodne z jej warunkami, w czasie, trybie i na zasadach w niej określonych; forma rozliczeń bezgotówkowych stosowana w handlu zagranicznym.
banki
[wł. banca ‘stół’, ‘ława’],
ekon. przedsiębiorstwa zajmujące się pośrednictwem finansowym polegającym na gromadzeniu depozytów i udzielaniu kredytów.
factoring
[fạ̈ktərıŋ; ang.],
ekon. forma finansowania przedsiębiorstw, polegająca na nabywaniu przez różne wyspecjalizowane instytucje (faktorów) od różnych podmiotów gospodarczych (faktorantów) ich należności z tytułu dostaw towarów i usług oraz na świadczeniu dodatkowych usług księgowych, inkasowych (inkaso), kontrolnych i doradczych.
Glińska Teofila, po mężu Bukatowa, ur. 1762 lub 1763, Kosicze Większe (Nowogródzkie), zm. 23 X 1799,
poetka;
Kłokocki Stanisław Kostka, ur. 1763, Syczki k. Wołczyna, zm. po 1831,
publicysta, ekonomista, tłumacz;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia