Titicaca, Jezioro
 
Titicaca, Jezioro
rodzaj — jezioro
nazwa — Titicaca (z inkaskiego Skała Pumy), hiszp. Lago Titicaca
państwo — Peru, Boliwia
położenie — Andy Środkowe
wysokość n.p.m. — 3820 m
powierzchnia — 8 tys. km2
głębokość — 274 m
Jezioro Titicaca, usytuowane na granicy Peru i Boliwii, na wysokości 3820 m n.p.m., jest największym, najwyżej położonym żeglownym jeziorem świata. Jego powierzchnia przekracza 8000 km2, a maksymalna głębokość wynosi 274 m. Na jeziorze Titicaca znajduje się 41 wysp; największe z nich to Isla del Sol o powierzchni 20 km2, należąca do Boliwii oraz należąca do Peru wyspa Amantaní (15 km2). Ludność zamieszkująca okolice Titicaca oraz jego wyspy to w większości Indianie Quechua oraz Aymara. Nazwa jeziora wywodzi się z języka quechua (język Inków) i oznacza Skała Pumy lub Szara Puma (titi — puma, khakha — skała, szary).
Znajdujące się na niektórych wyspach, jak również na dnie zbiornika, w pobliżu Isla del Sol ruiny są pozostałościami po jednej z najstarszych cywilizacji kontynentu — Tiahuanaco. Jej głównym ośrodkiem religijnym był odległy o ok. 20 km od południowego brzegu zespół obiektów sakralnych o nazwie Tiahuanaco. Cywilizacja ta rozwijała się najprawdopodobniej w okresie od X w. p.n.e do X w. n.e., potem wchłonięta została przez Inków.
Największa wyspa jeziora — Isla del Sol to według wierzeń Inków miejsce narodzin wszystkich ważniejszych bóstw (w tym samego Boga Słońca Inti) oraz legendarnych założycieli dynastii władców imperium: Manco Capac i Mama Ocllo. Obecnie na wyspie znajduje się kilka zamieszkałych wiosek oraz ruiny inkaskie, w tym kompleks Chincana, w którego skład wchodzi Skała Pumy związana z inkaską legendą stworzenia. Aymarowie i Quechua po dziś dzień uważają Isla del Sol za miejsce święte. Na sąsiedniej wyspie Isla de la Luna znajdował się klasztor kapłanek Słońca — obecnie ruiny Acllahuasi.
Anita Kucharska i Maciej „Kruger” Kiersztyn
Ilustracje
Titicaca, jezioro, pływające wyspy indian Uru
Titicaca, łódź ze zbiorami trzciny na jeziorze (Peru)
Titicaca, jezioro
Isla del Sol,
Titicaca,
Titicaca, jezioro, Wyspa Słońca,
Titicaca, wyspa Taquile
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia