Marie-Galante
 
Marie-Galante — smak historii
rodzaj — wyspa
nazwa — Marie-Galante
państwo — Gwadelupa
położenie — Morze Karaibskie, w Małych Antylach (archipelag Wysp Podwietrznych)
powierzchnia — 158 km2
Zaledwie 25 km na południowy wschód od Gwadelupy, na Morzu Karaibskim znajduje się Marie-Galante. Odległość w przestrzeni niewielka, ale dystans w czasie ogromny. Na Marie-Galante życie i gospodarka toczą się tak, jak na Gwadelupie 30 lat temu. To nie jedyna różnica między tymi dwoma wyspami francuskiego departamentu zamorskiego Gwadelupy.
W przeciwieństwie do Gwadelupy Marie-Galante to stosunkowo płaska wyspa zbudowana ze skał wapiennych wynurzających się z wód morza na 150 m. Jest prawie okrągła. Niemal całą powierzchnię wyspy (158 km2) zajmują pola trzciny cukrowej. Uprawie i przetwórstwu trzciny cukrowej podporządkowało się leniwe życie mieszkańców wyspy. Nieliczne samochody jeżdżą tu powoli, a kierowcy często nie posiadają prawa jazdy. Zresztą i tak nie ma ich kto kontrolować, bo żandarmi upodobali sobie raczej największą z wysp archipelagu. Ponad połowa z 14 000 mieszkańców Marie-Galante żyje w mieście Grand-Bourg, położonym na południowo-zachodnim wybrzeżu. Pozostali — przede wszystkim w dwóch mniejszych osadach: Saint-Louis i Capesterre.
Lasy na wyspie są nieliczne. To skutek stosunkowo niewielkich opadów. Duże nasłonecznienie sprzyja jednak turystyce, która rozwija się pomału. Turyści przypływają tu z Gwadelupy, by odpoczywać na czystych, piaszczystych i nie zatłoczonych plażach. No i po to, by degustować najlepszy rum z departamentu. Dwie destylarnie: Poisson i Bielle organizują degustacje rumu i likierów rumowych już od południa. To sprawia, że także turyści poruszają się później po wyspie ospale.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia