Lodowiec Perito Moreno i Park Narodowy Los Glaciares
 
Lodowiec Perito Moreno i Park Narodowy Los Glaciares
Argentyński Parque Nacional Los Glaciares (Park Narodowy Lodowców) znajduje się w prowincji Santa Cruz na południu kraju, po wschodniej stronie Andów Patagońskich. Park ten, o powierzchni 4400 km, został założony w 1937, a w 1981 wciągnięty przez UNESCO na listę Obiektów Światowego Dziedzictwa Przyrody.
Park charakteryzuje różnorodność warunków naturalnych: stepy, lasy subantarktyczne, pokrywa Lądolodu Patagońskiego, jeziora i wygasłe wulkany oraz 13 lodowców. W północnej części parku znajdują się dwa niezwykłe masywy granitowe: Cerro Fitz Roy (3441 m n.p.m.) oraz Cerro Torre (3128 m n.p.m.), gdzie kręcono film „Krzyk kamienia” Wernera Herzoga. Ich prawie pionowe ściany stanowią jedne z najtrudniejszych wyzwań wspinaczkowych na świecie.
Największym lodowcem na terenie parku, a zarazem największym na kontynencie jest lodowiec Upsala, którego powierzchnia wynosi 595 km2. Jednak najbardziej znany i imponujący to lodowiec Perito Moreno (200 km2), którego jęzor schodzi z wielkiego pola lodowego Patagonii do Lago Argentino. Jego czoło jest szerokie na 5 km i wysokie na 60 m licząc od powierzchni jeziora. Jest on jednym z nielicznych powiększających się lodowców na Ziemi — szacuje się, że „pokonuje” ok.100 m rocznie.
Rozliczne wiszące mostki i platformy widokowe pozwalają na bezpieczną obserwację i fotografowanie przepięknych formacji błękitnego lodu, jak również procesu cielenia lodowca. Jest to fascynujące zjawisko polegające na odrywaniu się od klifu ogromnych kilkunastotonowych brył lodu, które z ogłuszającym hukiem wpadają do wód Lago Argentino.
Anita Kucharska i Maciej „Kruger” Kiersztyn
zgłoś uwagę
Ilustracje
Fitz Roy, Andy Patagońskie (Argentyna/Chile)fot. M. Kochańczyk/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Perito Moreno, lodowiec, Park Narodowy Los Glaciares (Argentyna).fot. A. Kucharska, M. „Kruger” Kiersztyn/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Perito Moreno, lodowiec w Parku Narodowym Los Glaciares (Argentyna)fot. Glob 4/P. Rojan
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia