Amerykańskie święta
 
Amerykańskie święta
W USA każdego dnia ktoś coś świętuje, chociaż niewiele świąt ma charakter narodowy. Zróżnicowanie narodowościowe i religijne amerykańskiego społeczeństwa sprawiło, że do kalendarza dni wolnych weszło tylko Boże Narodzenie, a pozostałe święta chrześcijańskie obchodzi się tu prywatnie. Wielką wagę przykłada się natomiast do świąt jednoczących wszystkich Amerykanów, bez względu na pochodzenie czy religię. Najważniejszym świętem w roku jest bez wątpienia Thanksgiving, czyli Święto Dziękczynienia. Obchodzone jest ono na pamiątkę pierwszych osadników z Massachusetts, cudem uratowanych przed śmiercią głodową. Jest to święto rodzinne, najbliżsi zasiadają do stołu suto zastawionego tradycyjnymi potrawami. Nie może zabraknąć przede wszystkim pieczonego indyka, słodkich ziemniaków, kukurydzy i ciasta z dyni. Przed posiłkiem każdy powinien głośno powiedzieć, za co szczególnie dziękuje Bogu w minionym roku.
Najbardziej charakterystycznym świętem natomiast jest Halloween, świętowany 31 października, kiedy to dzieci przebierają się za duchy i czarownice i chodzą wyposażone w torby na cukierki od domu do domu, zbierając okup od dorosłych. A dorośli, również przebrani w dziwaczne kostiumy, bawią się na hucznych imprezach do białego rana. Domy tradycyjnie ozdabiają wówczas podświetlone głowy dyni, straszące z daleka nieludzkim uśmiechem.
Innym rodzajem obchodzonych w Ameryce świąt są święta narodowe, z których najhuczniejszy jest obchodzony, 4 lipca, Dzień Niepodległości. Domy przystrojone są wtedy flagami, a na skwerach i w parkach odbywają się parady, zawody sportowe i liczne konkursy. Wiele rodzin urządza wówczas pikniki dla znajomych, a wieczorem w tysiącach miast niebo rozbłyska sztucznymi ogniami. Kolejnym świętem patriotycznym jest Dzień Kolumba. Niemal przy każdym domu powiewają flagi, a dzieci w szkołach śpiewają piosenki o Krzysztofie Kolumbie, który podobno odkrył Amerykę.
Od 1986 roku świętem narodowym jest też dzień urodzin Martina Luthera Kinga.
Regionalnym, bo ograniczonym do Luizjany, lecz chyba najbarwniejszym świętem jest Mardi Gras (fr. tłusty wtorek). Zakończenie nowoorleańskiego karnawału to niekończońca się libacja z paradami ‘krewe’ (tajnych bractw). Barwne korowody kroczą przez całe miasto za udekorowanymi platformami. Między świętujących rozrzucane są paciorki, kielich, dublony (niby-monety ze znakami poszczególnych ‘krewe’), a z balkonów zrzuca się dziewczynom sznury koralików.
W poniedziałek poprzedzający Mardi Gras, w środku miasta odbywa się bezpłatny, publiczny bal maskowy, który trwa aż do wtorku rano, kiedy rozpoczynają się uliczne parady i pochody. Cała impreza kończy się pod wieczór, a do północy miasto musi zostać oczyszczone ze śladów libacji i zaczyna się pokuta.
Ewa Szabłowska
zgłoś uwagę
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia