• Na czasie
  „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków — Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” — czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytaj więcej.
 • Historia Polski w źródłach
  Do Naczelnego Dowódcy Wojsk Polskich Józefa Piłsudskiego.
  Stan przejściowy podziału zwierzchniej władzy państwowej, ustanowiony odezwą z dnia 11 listopada 1918 roku, nie może trwać bez szkody dla powstającego Państwa Polskiego.
  Władza ta powinna być jednolita.
  Wobec tego, kierując się dobrem Ojczyzny, postanawiamy Radę Regencyjną rozwiązać, a od tej chwili obowiązki nasze i odpowiedzialność względem narodu polskiego w Twoje ręce, Panie Naczelny Dowódco, składamy do przekazania Rządowi Narodowemu.
  Dan w Warszawie, dnia 14 listopada 1918 roku.
  DPPP, 1918, nr 17, poz. 39
 • To ciekawe
  Cechą charakterystyczną jest czas widzenia. Meteor to krótki błysk trwający od ułamka sekundy do kilku sekund. Patrząc przez kilkadziesiąt sekund na niebo, na pewno zobaczymy trwające około sekundy wąskie cięcie. Mając szczęście lub czekając odpowiednio długo, z pewnością zobaczymy bardzo jasne, trwające kilka sekund zjawisko. Satelita lub samolot to sunąca po niebie lampka o stałej bądź pulsującej, w przypadku samolotu, jasności.
  Jeśli meteor jest jasny, widać wyraźnie świecącą smugę. Bardzo jasny meteor może spowodować powstanie smugi trwającej na tyle długo, że widać jej deformowanie się pod wpływem ruchu powietrza. Ślady jaśniejsze są na ogół dłuższe i dłużej trwają. Większy kamień niesie ze sobą większą energię kinetyczną, traconą z powodu tarcia wzdłuż jego drogi przez atmosferę; ogrzana jest większa masa powietrza, a chłodzenie rozgrzanego powietrza trwa dłużej.

Rekordziści

Najwyżej położona jaskinia na Ziemi
Rakhiot — na wysokości 6645 m, długość 75 m.

Cytat dnia

polskie przysłowie znane już w okresie odrodzenia, bardzo popularne także w wersjach gwarowych (np. śląskie Pieczone gołómbki nie pójdom same do gómbki); nawiązuje do średniowiecznej bajki o szczęśliwej krainie beztroskich darmozjadów, próżniaków, obżartuchów i wałkoni, gdzie nikt nie pracuje, po niebie latają pieczone gołębie, płoty są z kiełbas, domy z pierników, w rzekach płynie miód i mleko itd.; w średniowiecznej łacinie kraina ta była zwana Cucania, w językach romańskich Cuccagna lub Cocaygne, w germańskich Sclaffenland lub Lumberland, w polskiej literaturze sowizdrzalskiej Krajem Jęczmiennym.

Imieniny

Gru 17

Floriana, Łazarza, Modesta, Olimpii, Olimpiusza

Dzień w historii

Gru 17

zdarzyło się
1926
prawicowy przewrót wojskowy na Litwie; objęcie urzędu prezydenta przez Antanasa Smetonę (do 1940) i premiera przez Augustinasa Voldemarasa (do 1929).
1995
zwycięstwo Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej w wyborach parlamentarnych.
urodzili się
1792
Corazzi Antonio, architekt włoski.
1897
Broniewski Władysław, poeta, tłumacz.
odeszli
1847
Maria Ludwika, cesarzowa Francji.
594
Grzegorz z Tours, historyk, kronikarz i hagiograf, pochodzenia galo-rzym.; zw. ojcem historii fr; żył i działał w państwie frankijskim.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia