• Na czasie
  „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków — Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” — czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytaj więcej.
 • Historia Polski w źródłach
  Jako wódz naczelny armii polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie państwa polskiego niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski.
  Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych — wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym.
  Państwo polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski — przez ustrój, zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na armii polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia polskiej Rzeczypospolitej odrodzonej i niepodległej.
 • To ciekawe
  Najstarsze wyobrażenia znaków Zodiaku pochodzą z Bliskiego Wschodu. Na babilońskiej płytce z terakoty sprzed 4000 lat możemy podziwiać znak Wodnika — przedstawionego w postaci brodatego mężczyzny, z którego rąk wypływają dwa strumienie.
Hasło dnia: Thoreau Henry David

Rekordziści

Najdłuższa jaskinia w Europie

Cytat dnia

„I tak ja widzę przyszłą w Polsce sztukę,
Nie jak zabawkę ani jak naukę,
lecz jak najwyższe z rzemiosł apostoła
Promethidion

Imieniny

Gru 11

Damazego, Daniela, Danieli, Gościwita

Dzień w historii

Gru 11

zdarzyło się
1993
zwycięstwo w pierwszych wolnych wyborach w Rosji bloku popierającego prezydenta Borysa Jelcyna.
1994
początek rosyjskiej interwencji w Czeczenii.
urodzili się
1918
Kałużyński Zygmunt, krytyk film. i publicysta.
1773
Baildon John, przemysłowiec.
odeszli
1879
Suzin Adam, filareta.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia