• Na czasie
  „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków — Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” — czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytaj więcej.
 • Dziś obchodzimy
  Dzień bez Długów jest obchodzonym od 2009 nieoficjalnym polskim świętem, którego przesłaniem jest uczulenie naszych rodaków na kwestię świadomego zarządzania własnymi pieniędzmi. Jakie znasz związki frazeologiczne związane z długiem?
 • Historia Polski w źródłach
  Nie wiem, czy jesteśmy narodem bardzo czy też średnio muzykalnym, z bogactwa i piękności naszego folkloru należałoby raczej wnosić, iż wprost nie umieliśmy w dostatecznej mierze wyzyskać wrodzonej — powiedzmy: potencjalnej — naszej muzykalności, nadając jej wyższą formę: społecznej kultury muzycznej. Należy jednak przyznać, iż w najcięższych przedwojennych czasach [chodzi o czasy przed I wojną światową — przyp. redakcji], kiedy to gorzkim i daremnym nieraz wysiłkiem opłacało się najmniejszą zdobycz w dziedzinie naszej kultury duchowej, inicjatywa społeczna w stosunku do rozwoju muzyki nigdy zupełnie nie zmilkła, przeciwnie: zdawała się nawet nabierać rozpędu w miarę zbliżania się przełomowych lat. Jeżeli zaś nie wydała dość bujnych plonów, to w znacznej części należy to złożyć na karb beznadziejnej często walki, jaką dobre chęci i energia społeczna musiała staczać z bezduszną, upartą, zmechanizowaną przemocą wroga.
  Dziś inicjatywa ta istnieje i rozwija się nadal, z tą różnicą, iż w państwowości ma już nie wroga, lecz naturalnego opiekuna i rzecznika.
  K. Szymanowski Wychowawcza rola kultury muzycznej w społeczeństwie, cytat za: tegoż Pisma muzyczne, Kraków 1984.
 • To ciekawe
  Dzieliły się na trzy klasy o zróżnicowanym standardzie. Wagony I klasy były całkowicie zabudowane. Miały wygodne miejsca do siedzenia, a do każdego przedziału wchodziło się oddzielnie. Wagony II klasy miały odkryte boki, zaś III nie miały żadnej osłony, podróżowano w nim na stojąco. W roku 1844 Parlament angielski wydał ustawę, która wprowadzała w wagonach klasy III miejsca siedzące. W 1890 wprowadzono przejście z wagonu do wagonu, co umożliwiło powstanie wagonu restauracyjnego. Pod koniec XIX w. w pociągach umieszczono toalety i umywalnie. Początkowo instalowano w wagonach oświetlenie naftowe, od 1880 gazowe, a od 1895 elektryczne.
Hasło dnia: Arendt Hannah

Rekordziści

Najgłębsza jaskinia w Alpach
Lamprechtsofen — 1632 m.

Cytat dnia

„Gdybym nie miał farb, malowałbym błotem”

Imieniny

Lis 17

Drogomira, Drogomiry, Drogosza, Elżbiety, Grzegorza, Hildy

Dzień w historii

Lis 17

zdarzyło się
1944
zdobycie Tirany przez partyzantów pod wodzą Envera Hoxha (Albania).
1989
„aksamitna rewolucja” w Czechosłowacji; obalenie władzy komunistów.
urodzili się
1895
Bachtin Michaił M., ros. myśliciel, estetyk i metodolog, teoretyk dialogu, badacz literatury i języka rosyjskiego.
1942
Scorsese Martin, amer. reżyser, scenarzysta, aktor, pochodzenia wł.; jeden z gł. odnowicieli filmu amer. w latach 70.
odeszli
1494
Pico della Mirandola Giovanni, książę, wł. filozof i filolog ze środowiska humanistów skupionych wokół Lorenza de Medici.
1967
Bergman Bo Hjalmar, pisarz szwedzki.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia