• Na czasie
    „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków — Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” — czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytaj więcej.
  • Historia Polski w herbie
    13 XII 1927 roku rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego wprowadziło nowy wzór godła państwowego. Autorem konkursowego projektu był profesor architektury na Politechnice Warszawskiej Zygmunt Kamiński. Artysta posłużył się wizerunkiem orła batoriańskiego, zwłaszcza z pomnika nagrobnego króla Stefana w katedrze na Wawelu. Profesor Kamiński silnie zmodyfikował znacznie samo godło, którego kształt wpisał w okrąg. Przepaska na piersi orła w złotej, otwartej koronie, kończyła się pięcioramiennymi rozetami. Prostokątna tarcza obwiedziona została złotą bordiurą.
  • To ciekawe
    W starożytnym Rzymie kobiety farbowały włosy. Niektóre nosiły misterne uczesania. Loki przytrzymywano szpilkami, wstążkami i sznurkami pereł.
Hasło dnia: Stronnictwo Ludowe

Rekordziści

Najwyższy szczyt Ameryki Północnej
McKinley — 6194 m.

Cytat dnia

„Prawdę mówiąc, wszystkich bogów ja nienawidzę”
Prometeusz skowany

Imieniny

Sty 16

Honorata, Honoraty, Marcela, Marcelego, Włodzimiery, Włodzimierza

Dzień w historii

Sty 16

zdarzyło się
1656
traktat między Karolem X Gustawem a Fryderykiem Wilhelmem księciem pruskim ustanawiający Prusy Książęce, powiększone o Warmię, lennem szwedzkim (wojna północna 1655–60).
1919
powołanie przez Józefa Piłsudskiego koalicyjnego rządu Ignacego Paderewskiego; uznanie nowego gabinetu przez Komitet Narodowy Polski w Paryżu i państwa Ententy.
urodzili się
1827
Darowska Marcelina, z domu Kotowicz, błogosławiona, współzałożycielka (1861) zgromadzenia sióstr niepokalanek; 1996 beatyfikowana; twórczyni szkół i zakładów wychowawczych dla dziewcząt.
1956
Gibson Mel, amer. aktor, reżyser i producent film., pochodzenia australijskiego.
odeszli
1977
Panduro Leif, pisarz duński.
1982
Sender Ramón José, pisarz hiszpański.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia