• Na czasie
  „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków — Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” — czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytaj więcej.
 • Dziś obchodzimy
  Dzień Babci, święto dla uhonorowania wszystkich babć zaczęto obchodzić w Polsce dopiero w latach 60. XX wieku. Duże zasługi w jego popularyzacji miały takie czasopisma jak „Kobieta i Życie” czy „Express Wieczorny”. Czy wiesz, jakie przysłowia związane są z babcią?
 • Historia Polski w herbie
  Nowelizacja Konstytucji z 30 XII 1989 roku wymieniała jako godło państwowe Rzeczypospolitej Polskiej białego orła w złotej koronie, umieszczonego na czerwonej tarczy. Oficjalny wzór wprowadziła ustawa z 9 II następnego roku. Autorem projektu został Andrzej Heidrich, który tylko w nieznacznym stopniu zmodyfikował godło państwowe II Rzeczypospolitej: brak bordiury, zmiana zakończeń przepaski na piersi orła — z pięcioramiennych gwiazdek na trójliścia z dwiema mniejszymi wypustkami.
 • To ciekawe
  Koran wprawdzie wyraźnie podkreśla przewagę mężczyzny nad kobietą, trzeba jednak pamiętać, że w porównaniu z okresem przedmuzułmańskim prawodawstwo islamu przyniosło poprawę pozycji kobiety, przede wszystkim w zakresie prawa do dziedziczenia i prawa małżeńskiego. Mekkańskie sury koraniczne potępiają zwyczaj zabijania nowonarodzonych dziewczynek oraz wykorzystywanie wdów i sierot. Islam przyznał kobietom prawo dziedziczenia i zapewnił im ochronę ze strony rodziny — mężczyzna miał od tej pory obowiązek utrzymania żony i dzieci. Chociaż wielożeństwo było w islamie dozwolone, mężczyzna musiał ograniczyć się do czterech żon i traktować je równo.

Rekordziści

Największy ptak
struś afrykański — może dorastać do 2,5 m oraz ważyć nawet 150 kg.

Cytat dnia

„Dajcie mi punkt oparcia, a poruszę cały glob!”

Imieniny

Sty 21

Agnieszki, Jarosława, Jarosławy, Ksenofonta

Dzień w historii

Sty 21

zdarzyło się
1919
proklamowanie niepodległości przez narodowe zgromadzenie irlandzkie (Irlandia).
2004
mianowanie Józefa Oleksego, rywala premiera Leszka Millera wewnątrz Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ministrem spraw wewnętrznych i administracji.
urodzili się
1874
Witos Wincenty, przywódca ruchu lud., polityk, publicysta, rolnik.
1928
Kornai Janos, ekonomista węgierski; .
odeszli
1938
Méliès Georges, fr. reżyser film.; pionier sztuki filmowej.
1963
Grzesiuk Stanisław, pisarz, z zawodu elektomechanik.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia