• Na czasie
    „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków — Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” — czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytaj więcej.
  • Historia Polski w herbie
    13 XII 1927 roku rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego wprowadziło nowy wzór godła państwowego. Autorem konkursowego projektu był profesor architektury na Politechnice Warszawskiej Zygmunt Kamiński. Artysta posłużył się wizerunkiem orła batoriańskiego, zwłaszcza z pomnika nagrobnego króla Stefana w katedrze na Wawelu. Profesor Kamiński silnie zmodyfikował znacznie samo godło, którego kształt wpisał w okrąg. Przepaska na piersi orła w złotej, otwartej koronie, kończyła się pięcioramiennymi rozetami. Prostokątna tarcza obwiedziona została złotą bordiurą.
  • To ciekawe
    W starożytnym Rzymie kobiety farbowały włosy. Niektóre nosiły misterne uczesania. Loki przytrzymywano szpilkami, wstążkami i sznurkami pereł.
Hasło dnia: Żeligowski Lucjan

Rekordziści

Najwyższy wodospad na Ziemi
kaskada Salto Angel — 1054 m.

Cytat dnia

polskie przysłowie, znane już co najmniej w XVII w.; imię Matysek jest zdrobniałą formą Matiasa (Matiasza), wywodzącego się, podobnie jak Maciej (Maciek), od biblijnego imienia Mathia. Oba te imiona (Matias i Maciej) były bardzo popularne wśród ludności wiejskiej, już w XVI w. stały się synonimem chłopa, zwłaszcza prostackiego i gruboskórnego. Jednocześnie imiona te nadawano kotom (na Podhalu konie często są nazywane Kuba, w Rosji koty — Waśka), z czasem, pisane małą literą, stały się ich synonimami. W takim znaczeniu matysek występuje w bajce F. Morawskiego Kot i szczur stary („Przyszła kryska na matyska i oto dynda”) a matias w przysłowiu „Dobra psu mucha, a matiaszowi płotka”. Kryska oznacza oczywiście śmierć (koty uważano za zwierzęta wyjątkowo sprytne, wywijające się z wielu opresji, stąd tragiczny finał jego wyczynów oznacza „doigrał się”, w dawnej Polsce, jeśli kota uznano za domowego szkodnika, bezlitośnie wieszano).

Imieniny

Sty 16

Honorata, Honoraty, Marcela, Marcelego, Włodzimiery, Włodzimierza

Dzień w historii

Sty 16

zdarzyło się
1656
traktat między Karolem X Gustawem a Fryderykiem Wilhelmem księciem pruskim ustanawiający Prusy Książęce, powiększone o Warmię, lennem szwedzkim (wojna północna 1655–60).
1919
powołanie przez Józefa Piłsudskiego koalicyjnego rządu Ignacego Paderewskiego; uznanie nowego gabinetu przez Komitet Narodowy Polski w Paryżu i państwa Ententy.
urodzili się
1941
Demarczyk Ewa, piosenkarka.
1957
odeszli
1977
Panduro Leif, pisarz duński.
1982
Sender Ramón José, pisarz hiszpański.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia