• Na czasie
    Po upadku (w rezultacie I wojny światowej) wszystkich mocarstw zaborczych i w wyniku urzeczywistnienia się dążeń kilku pokoleń Polaków możliwe stało się w 1918 r. przywrócenie niepodległej Rzeczypospolitej, na której czele stanął z tytułem Naczelnika Państwa Józef Piłsudski. O granicach nowej Polski zdecydowały postanowienia traktatu wersalskiego (1919 r.) i czyn zbrojny odrodzonej armii — wojna polsko-bolszewicka, wojna z Ukraińcami o Galicję Wschodnią, wyprawa Żeligowskiego na Wilno, powstania wielkopolskie i śląskie. Ostatecznie w 1923 r. państwo polskie obejmowało ponad połowę terytorium dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także niewielki fragment Górnego Śląska. Pozostałe ziemie monarchii polsko-litewskiej znalazły się w obrębie niepodległej Litwy i Łotwy oraz sowieckich republik — ukraińskiej i białoruskiej. Skrawki Prus Królewskich i Wielkopolski pozostały przy Niemczech. Z Gdańska i okolic w Wersalu utworzono Wolne Miasto. II RP dzieliła się na 17 województw.
    Bartłomiej Kaczorowski
  • Historia Polski w herbie
    13 XII 1927 roku rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego wprowadziło nowy wzór godła państwowego. Autorem konkursowego projektu był profesor architektury na Politechnice Warszawskiej Zygmunt Kamiński. Artysta posłużył się wizerunkiem orła batoriańskiego, zwłaszcza z pomnika nagrobnego króla Stefana w katedrze na Wawelu. Profesor Kamiński silnie zmodyfikował znacznie samo godło, którego kształt wpisał w okrąg. Przepaska na piersi orła w złotej, otwartej koronie, kończyła się pięcioramiennymi rozetami. Prostokątna tarcza obwiedziona została złotą bordiurą.
  • To ciekawe
    W starożytnym Rzymie kobiety farbowały włosy. Niektóre nosiły misterne uczesania. Loki przytrzymywano szpilkami, wstążkami i sznurkami pereł.

Rekordziści

Największa wyspa na Oceanie Indyjskim
Madagaskar — 587 tys. km2.

Cytat dnia

„Wiem, że jestem śmiertelny i jednodniowy, lecz kiedy śledzę obiegi gwiazd, tudzież powroty ich, już nie dotykam ziemi, ale u Zeusa w gościnie bogów, spożywam karm, słodkiej ambrozji dar”
Epigramat przypisywany Ptolemeuszowi

Imieniny

Sty 24

Chwaliboga, Felicji, Felicjana, Feliksy, Franciszka, Milany, Mileny, Tymoteusza

Dzień w historii

Sty 24

zdarzyło się
2003
przyjęcie podczas Światowego Forum Społecznego w Porto Allegre rezolucji wyrażającej sprzeciw wobec wojny z Irakiem.
1588
zwycięstwo Jana Zamoyskiego nad arcyksięciem Maksymilianem (kontrkandydatem Zygmunta III Wazy do tronu polskiego) w bitwie pod Byczyną na Śląsku; uwięzienie przez hetmana Maksymiliana i jego stronników.
urodzili się
1712
Fryderyk II Hohenzollern, zw. Wielkim, król pruski od 1740.
1934
Grochowiak Stanisław, poeta, prozaik, dramatopisarz, publicysta.
odeszli
1965
Churchill Sir Winston Leonard, bryt. mąż stanu, pisarz.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia