• Na czasie
    „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków — Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” — czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytaj więcej.
  • Historia Polski w herbie
    Nowelizacja Konstytucji z 30 XII 1989 roku wymieniała jako godło państwowe Rzeczypospolitej Polskiej białego orła w złotej koronie, umieszczonego na czerwonej tarczy. Oficjalny wzór wprowadziła ustawa z 9 II następnego roku. Autorem projektu został Andrzej Heidrich, który tylko w nieznacznym stopniu zmodyfikował godło państwowe II Rzeczypospolitej: brak bordiury, zmiana zakończeń przepaski na piersi orła — z pięcioramiennych gwiazdek na trójliścia z dwiema mniejszymi wypustkami.
  • To ciekawe
    W starożytnym Rzymie kobiety farbowały włosy. Niektóre nosiły misterne uczesania. Loki przytrzymywano szpilkami, wstążkami i sznurkami pereł.

Rekordziści

Najszybszy rekin
ostronos — może pływać z prędkością nawet 35–50 km/h.

Cytat dnia

„Szczęśliwy, kto wyrzekł się świata wcześniej, nim świat wyrzekł się jego”
inskrypcja na grobie Timura w Samarkandzie

Imieniny

Gru 19

Anastazego, Beniamina, Dariusza, Eleonory, Estery, Tymoteusza

Dzień w historii

Gru 19

zdarzyło się
2003
zadeklarowanie przez Libię rezygnacji z budowy broni atomowej oraz zniszczenia zapasów broni chemicznej i biologicznej w zamian za skreślenie jej z listy państw wspierających terroryzm i zniesienie sankcji gospodarczych.
1982
uchwalenie przez Sejm zawieszenia stanu wojennego z końcem roku.
urodzili się
1916
Rzewuski Jan, fizyk.
1881
Szulc Stefan, statystyk.
odeszli
1996
Mastroianni Marcello, wł. aktor film.; jeden z najpopularniejszych amantów kina eur., dysponujący szeroką skalą możliwości aktorskich.
908
Ibn al-Mutazz, poeta arabski.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia