• Na czasie
    Po upadku (w rezultacie I wojny światowej) wszystkich mocarstw zaborczych i w wyniku urzeczywistnienia się dążeń kilku pokoleń Polaków możliwe stało się w 1918 r. przywrócenie niepodległej Rzeczypospolitej, na której czele stanął z tytułem Naczelnika Państwa Józef Piłsudski. O granicach nowej Polski zdecydowały postanowienia traktatu wersalskiego (1919 r.) i czyn zbrojny odrodzonej armii — wojna polsko-bolszewicka, wojna z Ukraińcami o Galicję Wschodnią, wyprawa Żeligowskiego na Wilno, powstania wielkopolskie i śląskie. Ostatecznie w 1923 r. państwo polskie obejmowało ponad połowę terytorium dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także niewielki fragment Górnego Śląska. Pozostałe ziemie monarchii polsko-litewskiej znalazły się w obrębie niepodległej Litwy i Łotwy oraz sowieckich republik — ukraińskiej i białoruskiej. Skrawki Prus Królewskich i Wielkopolski pozostały przy Niemczech. Z Gdańska i okolic w Wersalu utworzono Wolne Miasto. II RP dzieliła się na 17 województw.
    Bartłomiej Kaczorowski
  • Historia Polski w herbie
    Urzędowy wzór godła państwowego Polski Ludowej wprowadził dekret Rady Państwa PRL z 7 XII 1955 roku. Wcześniej posługiwano się orłem z 1927 roku, pozbawionym jednak korony. Konkurs z 1947 nie przyniósł rozstrzygnięcia. Ustalenia dekretu (poza koroną usunięto również złotą bordiurę wokół tarczy) potwierdziła ustawa z 31 I 1980 roku.
  • To ciekawe
    W starożytnym Rzymie kobiety farbowały włosy. Niektóre nosiły misterne uczesania. Loki przytrzymywano szpilkami, wstążkami i sznurkami pereł.
Hasło dnia: lanckoroński pakt

Rekordziści

Największe jezioro w Afryce
Jezioro Wiktorii — 68,8 tys. km2.

Cytat dnia

„Malarstwo (...) polega przede wszystkim na biegłości ręki i należy uprawiać je tak, jak wykonuje swój zawód dobry rzemieślnik”

Imieniny

Sty 20

Dobrochny, Dobroniegi, Euzebiusza, Fabiana, Pabiana, Sebastiana, Sebastiany

Dzień w historii

Sty 20

zdarzyło się
2001
objęcie urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych przez republikanina George’a W. Busha.
1656
zawiązanie w Łańcucie konfederacji koronnej przy boku króla Jana II Kazimierza (wojna północna 1655–60).
urodzili się
1930
Aldrin Edwin Eugene, astronauta amerykański.
1865
Tuhan-Baranowski Mychajło, ukraiński ekonomista, polityk i historyk.
odeszli
1989
Cyrankiewicz Józef, działacz socjalist. i komunist., polityk, z wykształcenia prawnik.
1993
Hepburn Audrey, amer. aktorka filmowa.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia