• Na czasie
  „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków — Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” — czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytaj więcej.
 • Dziś obchodzimy
  Międzynarodowy Dzień Niewidomych jest jednym z kilku świąt osób niewidomych, obchodzonym od 1946 w rocznice urodzin założyciela (w 1784) pierwszej szkoły dla niewidomych (w Paryżu) Valentina Haüya.
 • Historia Polski w źródłach
  Jako wódz naczelny armii polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie państwa polskiego niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski.
  Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych — wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym.
  Państwo polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski — przez ustrój, zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na armii polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia polskiej Rzeczypospolitej odrodzonej i niepodległej.
 • To ciekawe
  Słabe co do jasności gwiazdy są tak samo kolorowe jak gwiazdy jasne. Możemy się o tym przekonać, patrząc na słabe gwiazdy przez lunetę. To, że wydają się nam raczej bezbarwne i szare, spowodowane jest wyłącznie własnościami naszego oka.
Hasło dnia: Thoreau Henry David

Rekordziści

Zwierzę osiągające największą prędkość lotu
sokół wędrowny — w ekstremalnych sytuacjach, w locie pikującym, może latać z prędkością nawet ponad 300 km/h.

Cytat dnia

„Architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna”
O architekturze ksiąg dziesięć

Imieniny

Lis 13

Benedykta, Tyburcjusza,Eugeniusza, Stanisława, Stanisławy

Dzień w historii

Lis 13

zdarzyło się
1655
kapitulacja hetmanów koronnych przed Szwedami.
1904
pierwsze zbrojne wystąpienie bojówek PPS chroniących manifestację antywojenną w Warszawie przeciw kozakom zamierzającym rozpędzić demonstrantów.
urodzili się
1893
Rose Edward Stefan Franciszek, ekonomista, działacz i publicysta gospodarczy.
1912
Tendera Paweł, ekonomista.
odeszli
1460
Henryk Żeglarz, infant portugalski, syn Jana I Wielkiego
1943
Denis Maurice, fr. malarz, grafik i teoretyk sztuki.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia