• Na czasie
  Po upadku (w rezultacie I wojny światowej) wszystkich mocarstw zaborczych i w wyniku urzeczywistnienia się dążeń kilku pokoleń Polaków możliwe stało się w 1918 r. przywrócenie niepodległej Rzeczypospolitej, na której czele stanął z tytułem Naczelnika Państwa Józef Piłsudski. O granicach nowej Polski zdecydowały postanowienia traktatu wersalskiego (1919 r.) i czyn zbrojny odrodzonej armii — wojna polsko-bolszewicka, wojna z Ukraińcami o Galicję Wschodnią, wyprawa Żeligowskiego na Wilno, powstania wielkopolskie i śląskie. Ostatecznie w 1923 r. państwo polskie obejmowało ponad połowę terytorium dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także niewielki fragment Górnego Śląska. Pozostałe ziemie monarchii polsko-litewskiej znalazły się w obrębie niepodległej Litwy i Łotwy oraz sowieckich republik — ukraińskiej i białoruskiej. Skrawki Prus Królewskich i Wielkopolski pozostały przy Niemczech. Z Gdańska i okolic w Wersalu utworzono Wolne Miasto. II RP dzieliła się na 17 województw.
  Bartłomiej Kaczorowski
 • Dziś obchodzimy
  Dzień Dziadka jest świętem dość nowym. Wiele starszych osób, będąc w przedszkolu czy szkole, nie miało możliwości dawać laurki dziadkowi, bo święto to pojawiło się dopiero przed trzydziestu laty. Czy wiesz, jakich mamy dziadków?
 • Historia Polski w herbie
  Nowelizacja Konstytucji z 30 XII 1989 roku wymieniała jako godło państwowe Rzeczypospolitej Polskiej białego orła w złotej koronie, umieszczonego na czerwonej tarczy. Oficjalny wzór wprowadziła ustawa z 9 II następnego roku. Autorem projektu został Andrzej Heidrich, który tylko w nieznacznym stopniu zmodyfikował godło państwowe II Rzeczypospolitej: brak bordiury, zmiana zakończeń przepaski na piersi orła — z pięcioramiennych gwiazdek na trójliścia z dwiema mniejszymi wypustkami.
 • To ciekawe
  Koran wprawdzie wyraźnie podkreśla przewagę mężczyzny nad kobietą, trzeba jednak pamiętać, że w porównaniu z okresem przedmuzułmańskim prawodawstwo islamu przyniosło poprawę pozycji kobiety, przede wszystkim w zakresie prawa do dziedziczenia i prawa małżeńskiego. Mekkańskie sury koraniczne potępiają zwyczaj zabijania nowonarodzonych dziewczynek oraz wykorzystywanie wdów i sierot. Islam przyznał kobietom prawo dziedziczenia i zapewnił im ochronę ze strony rodziny — mężczyzna miał od tej pory obowiązek utrzymania żony i dzieci. Chociaż wielożeństwo było w islamie dozwolone, mężczyzna musiał ograniczyć się do czterech żon i traktować je równo.
Hasło dnia: Wolne Miasto Gdańsk

Rekordziści

Najwyższy czynny wulkan w Azji
Kluczewska Sopka — 4750 m.

Cytat dnia

„Zawsze takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie”
(z aktu fundacyjnego Akademii Zamojskiej)

Imieniny

Sty 22

Anastazego, Dobromysła, Doriana, Gaudentego, Teodora, Wincentego

Dzień w historii

Sty 22

zdarzyło się
1941
zdobycie Tobruku przez wojska brytyjskie.
1863
wybuch powstania styczniowego; przekształcenie się Komitetu Centralnego Narodowego (KCN) w Tymczasowy Rząd Narodowy (TRN); zaproszenie Ludwika Mierosławskiego do objęcia dyktatury.
urodzili się
1788
Byron George, lord, poeta angielski.
1921
Baczyński Krzysztof Kamil, pseud. Jan Bugaj, Piotr Smugosz, Krzysztof, poeta.
odeszli
1666
Szahdżahan, władca indyjski 1628–58.
1972
Zajcew Boris K., pisarz rosyjski.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia