• Na czasie
  W tym roku przypada 76. rocznica wybuchu II wojny światowej, największego w dziejach konfliktu zbrojnego o zasięgu ogólnoświatowym. Dowiedz się więcej o kampanii wrześniowej.
 • Warto wiedzieć
  Najgłębiej położonym środowiskiem życia na Ziemi jest otoczenie źródeł hydrotermalnych wzdłuż rowów oceanicznych. Odkryto je w 1977 r. w dolinie ryftowej w okolicach wysp Galapagos na Oceanie Spokojnym. W warunkach bardzo wysokiego ciśnienia ze źródeł wypływa silnie zmineralizowana woda o temperaturze nawet ponad 300°C nasycona siarczkami metali, metanem i siarkowodorem. Wydostająca się ciecz ochładza się w kontakcie z wodą oceaniczną, a część minerałów wytrąca się tworząc rodzaj kilku–kilkunastometrowej wysokości kominów. W ich najbliższym otoczeniu żyją bakterie chemosyntetyzujące, które korzystają ze związków siarki jako źródła energii. Spośród 293 opisanych gatunków zwierząt występujących w otoczeniu źródeł hydrotermalnych, 97% to endemity. Należą do nich m.in. osiadłe robaki ryftowe Riftia pachyptila pozbawione przewodu pokarmowego, a żyjące w symbiozie z autotroficznymi bakteriami. Symbioza z bakteriami występuje też u małży i ślimaków orzęsionych. Inne grupy zwierząt związane z izolowanymi ekosystemami ryftów to kraby, pąkle, wieloszczety rurkowe, a także ryby i ośmiornice.
  Taida Tarabuła
 • To ciekawe
  Czy wiesz, że pchła skacze na odległość 1 m?
  Więcej ciekawostek znajdziesz w Encyklopedii przyrodniczej
Hasło dnia: franciszkanie

Cytat dnia

„Dla mnie sukces architekta polega właśnie na tym, że jak ktoś jego budynek zobaczy, to od razu mu przyjdzie do głowy, że w życiu czegoś takiego nie widział”

Rekordziści

Największa antylopa
eland — inaczej zwana kanna, może dorastać do 180 cm w kłębie i ważyć do 1000 kg.

Imieniny

Wrz 05

Alberta, Bojana, Doroty, Laurencjusza, Wawrzyńca, Wiktoryny

Dzień w historii

Wrz 05

zdarzyło się
1972
atak terrorystów palestyńskich na wioskę olimpijską w Monachium; ginie 11 zakładników izraelskich.
1994
złożenie w Zgromadzeniu Narodowym społecznego projektu konstytucji, przygotowanego przez „Solidarność”, z blisko milionem podpisów.
urodzili się
1817
Tołstoj Aleksiej K., hrabia, ros. poeta, dramatopisarz, prozaik.
1881
Wilson Henry Maitland, baron (od 1946), generał bryt., marszałek od I 1945.
odeszli
1857
Comte Auguste, fr. filozof, socjolog i pisarz polityczny.
1997
Teresa z Kalkuty, Matka Teresa z Kalkuty, imię zakonne Maria Teresa od Dzieciątka Jezus, właśc. Agnes Ganxhe Bojaxhiu, błogosławiona, indyjska zakonnica i misjonarka, pochodzenia albańskiego; 2003 beatyfikowana.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia