• Na czasie
    uczelnia kształcąca pracowników naukowych oraz najwyżej kwalifikowanych pracowników w poszczególnych zawodach, prowadząca także prace naukowo-badawcze; w Polsce: uniwersytety, politechniki, akademie — rolnicze, ekonomiczne, teologiczne (i papieskie wydziały teologiczne), muzyczne, sztuk pięknych, wychowania fizycznego, wyższe szkoły pedagogiczne, inżynierskie, morskie, oficerskie.
  • Warto wiedzieć
    Sport dla Amerykanów to coś więcej niż spędzanie wolnego czasu. Sport jest głównym źródłem dumy narodowej i lokalnego patriotyzmu. Popularnością cieszą się nie tylko drużyny zawodowe, lecz i amatorskie. Wielkie znaczenie mają uniwersyteckie drużyny futbolu i koszykówki, a media poświęcają im tyle samo uwagi, co zespołom zawodowych graczy. Na prowincji wielki entuzjazm budzą nawet rozgrywki rywalizujących ze sobą drużyn szkół średnich. Nawet malcy z przedszkoli i podstawówek mają swoją „Małą Ligę" i gorących kibiców w osobach mamuś i tatusiów.
    Ewa Szabłowska
  • To ciekawe
    Prawdopodobnie pierwsi ludzie dotarli z Azji do Ameryki, korzystając z pomostu lądowego łączącego Syberię z Alaską. Powstał on po obniżeniu się poziomu oceanu w miejscu cieśniny Beringa, na skutek ochłodzenia klimatu. Zatem zmiana klimatu umożliwiła człowiekowi skolonizowanie Ameryki. Nie wiadomo dokładnie, kiedy to nastąpiło, na pewno nie później niż 14 tys. lat temu i prawdopodobnie nie wcześniej niż 40 tys. lat temu.
Hasło dnia: prawo drogowe

Cytat dnia

„Za prawdę trzeba cierpieć. Jeżeli ludzie, którzy mają rodziny, mają dzieci, są odpowiedzialni, byli w więzieniach, cierpią, to dlaczego ja, ksiądz, nie mam również dołożyć swojego cierpienia?”

Rekordziści

Najmniejszy ptak na świecie
koliberek hawański — ma długość zaledwie 6 cm i masę ciała ok. 2 g. Podobne rozmiary ma też, uważany niekiedy za najmniejszego ptaka świata, trzmielak.

Imieniny

Paź 26

Demetriusza, Dymitra, Ewarysta, Lucjana, Łucjana, Lucyny, Lutosława

Dzień w historii

Paź 26

zdarzyło się
1943
1943
wydanie instrukcji przez rząd i Naczelnego Wodza gen. Kazimierza Sosnkowskiego dotyczącej sposobów postępowania władz Polski Podziemnej na wypadek wkroczenia na tereny II RP wojsk Armii Czerwonej.
urodzili się
1866
Daszyński Ignacy Ewaryst, działacz socjalistyczny, polityk; współzałożyciel i przywódca PPSD, później PPS.
1912
Rączkowski Stanisław Józef, ekonomista, finansista.
odeszli
1874
Cornelius Peter, kompozytor niemiecki.
1940
Boznańska Olga, malarka.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia