• Na czasie
  Ostatki, mięsopust, zapusty, kuse dni,
  3 ostatnie dni karnawału, w roku liturgicznym 3 ostatnie dni przed środą popielcową, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu; w Polsce w czasie ostatków odbywały się ludowe zabawy urozmaicone tzw. maszkarami (przebieranie się); początkowo zwyczaje ostatkowe służyły rozbudzeniu płodności przyrody (zabawy z tzw. żywym drzewkiem); w ostatki zjadano pączki, faworki i ciasto drożdżowe, co miało zapewnić urodzaj w najbliższym roku (tradycja zachowywana do dziś); w tradycji ludowej zabawę w ostatki kończyło pojawienie się o północy personifikacji środy popielcowej — osoby odzianej w łachmany, bosej, wymachującej trzymanym za ogon śledziem; w XVI i XVII w. dużą popularnością cieszyła się tzw. komedia mięsopustna — typ komedii biorącej początek z intermediów i dialogów pobożnych.
 • Warto wiedzieć
  Argentyński Parque Nacional Los Glaciares (Park Narodowy Lodowców) znajduje się w prowincji Santa Cruz na południu kraju, po wschodniej stronie Andów Patagońskich. Park ten, o powierzchni 4400 km, został założony w 1937, a w 1981 wciągnięty przez UNESCO na listę Obiektów Światowego Dziedzictwa Przyrody.
  Park charakteryzuje różnorodność warunków naturalnych: stepy, lasy subantarktyczne, pokrywa Lądolodu Patagońskiego, jeziora i wygasłe wulkany oraz 13 lodowców. W północnej części parku znajdują się dwa niezwykłe masywy granitowe: Cerro Fitz Roy (3441 m n.p.m.) oraz Cerro Torre (3128 m n.p.m.), gdzie kręcono film „Krzyk kamienia” Wernera Herzoga. Ich prawie pionowe ściany stanowią jedne z najtrudniejszych wyzwań wspinaczkowych na świecie.
  Największym lodowcem na terenie parku, a zarazem największym na kontynencie jest lodowiec Upsala, którego powierzchnia wynosi 595 km2. Jednak najbardziej znany i imponujący to lodowiec Perito Moreno (200 km2), którego jęzor schodzi z wielkiego pola lodowego Patagonii do Lago Argentino. Jego czoło jest szerokie na 5 km i wysokie na 60 m licząc od powierzchni jeziora. Jest on jednym z nielicznych powiększających się lodowców na Ziemi — szacuje się, że „pokonuje” ok.100 m rocznie.
  Rozliczne wiszące mostki i platformy widokowe pozwalają na bezpieczną obserwację i fotografowanie przepięknych formacji błękitnego lodu, jak również procesu cielenia lodowca. Jest to fascynujące zjawisko polegające na odrywaniu się od klifu ogromnych kilkunastotonowych brył lodu, które z ogłuszającym hukiem wpadają do wód Lago Argentino.
  Anita Kucharska i Maciej „Kruger” Kiersztyn
 • To ciekawe
  Rzymianie posługiwali się kalendarzem księżycowym, który stopniowo zaczął się rozmijać z rytmem pór roku. Dlatego Juliusz Cezar wprowadził nowy kalendarz, ale przed jego wprowadzeniem potrzebny był wyjątkowo długi rok, usuwający rozbieżności. Rok 46 p.n.e. liczył więc aż 445 dni.

Cytat dnia

„Dwie rzeczy napełniają serce coraz to nowym i coraz to wzmagającym się podziwem [...]: niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”
Uzasadnienie metafizyki moralności

Rekordziści

Najdłuższa rzeka w Azji
Jangcy — 6380 km.

Imieniny

Lut 08

Gniewomira, Hieronima, Honorata, Jana, Lucjusza, Piotra, Zyty

Dzień w historii

Lut 08

zdarzyło się
1955
objęcie urzędu premiera ZSRR przez Nikołaja Bułganina, związanego z Nikitą Chruszczowem; osłabienie tendencji „liberalnych” w bloku sowieckim.
1863
podpisanie w Petersburgu przez Rosję i Prusy tzw. konwencji Alvenslebena, przewidującej wzajemne współdziałanie w walce z oddziałami polskimi (powstanie styczniowe).
urodzili się
1911
Bishop Elizabeth, poetka amerykańska.
1845
Edgewort Francis Ygidro, brytyjski ekonomista i statystyk, z wykształcenia prawnik.
odeszli
1587
Maria Stuart, królowa Szkocji 1542–67 i Francji 1559–60.
1813
Czacki Tadeusz, uczony, działacz gosp. i oświatowy.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia