• Na czasie
  W niespełna 4 miesiące po premierze słownika angielskiego PWN-Oxford możemy z dumą zaprezentować Państwu kolejny z serii wielkich słowników obcojęzycznych – Wielki słownik niemiecki PWN w formie aplikacji mobilnej na urządzenia z systemem iOS i Android.
  Od teraz aplikację Słownik niemiecki PWN możesz mieć na swoim ulubionym telefonie lub tablecie, zawsze w zasięgu ręki, nawet wówczas, gdy dostęp do sieci WWW jest utrudniony (słownik pracuje w trybie off-line, jedynie odtworzenie nagrania wymowy wymaga połączenia z siecią). To nieoceniona pomoc w pracy i w podróży oraz idealne wsparcie w nauce języka niemieckiego – zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz.
   
  Program udostępnia:
  800 000 niemieckich i polskich znaczeń, zwrotów, fraz, idiomów;
  specjalistyczne terminy z ponad 90 dziedzin oraz słownictwo o różnym zabarwieniu stylistycznym i emocjonalnym;
  ● liczne austriacyzmy, helwetyzmy i warianty regionalne
  ● bogactwo przykładów użycia w opracowanej zupełnie na nowo przejrzystej i czytelnej strukturze hasła;
  ● mechanizm tworzenia ulubionych zbiorów haseł;
  wymowę haseł (do jej odtworzenia wymagany jest dostęp on-line);
  ● prosty i efektywny mechanizm wyszukiwania;
  ● codziennie nowy Idiom dnia.
   
  Zachęcamy do zakupu aplikacji w App Store
 • Warto wiedzieć
  fundator/ inicjator budowy — Mieszko I
  daty — X w.
  Pozostałości rezydencji pierwszych historycznych władców Polski.
  Na jednej z wysp wielkopolskiego Jeziora Lednickiego w końcu X w., prawdopodobnie za rządów księcia Mieszka I powstało monumentalne założenie rezydencjonalno-sakralne, najlepiej tego rodzaju zachowany zabytek architektury wczesnopiastowskiej. Do długiego piętrowego budynku dostawiono preromańską kaplicę-rotundę. Tu podejmował w 1000 cesarza Ottona III Bolesław I Chrobry, i stąd rozpostarto czerwony kobierzec do grobu Św. Wojciecha, po którym stąpał dostojny gość.
  Wyspę łączyły z brzegami dwa długie, drewniane mosty. Samą budowlę pokrywał tynk, różowiący się podczas deszczu. Kres wspaniałości Lednicy położył najazd księcia czeskiego Brzetysława w 1038. Spłonęły wówczas główne grody Wielkopolski — Poznań, Gniezno, Giecz i właśnie Lednica. Jeszcze przez dwa wieki odbudowany gród służył władcom, a przez cztery był tu czynny cmentarz. Do XX w. ruiny stanowiły źródło kamienia budowlanego. Dopiero prace archeologiczne podjęte w okresie międzywojennym i kontynuowane podczas przygotowań do Milenium Chrztu Polski i Tysiąclecia Państwa Polskiego (1966), odsłoniły ślady świetności jednej ze stolic dawnej Polski.
 • To ciekawe
  Mózg człowieka składa się z miliardów komórek nerwowych, z których każda może wytworzyć tysiące połączeń (tzw. synaps) z innymi komórkami. U podstaw uczenia się i pamięci leży tworzenie się nowych połączeń synaptycznych, a także ich wzmacnianie bądź osłabianie pod wpływem dostarczanych bodźców. Za każdym razem, gdy uczymy się czegoś nowego, w mózgu tworzy się nowy szlak, a przepływające po nim impulsy nerwowe utrwalają go i wzmacniają.
  Główne drogi nerwowe, wykorzystywane później w procesie nabywania i gromadzenia wiedzy, powstają w ciągu kilku pierwszych lat życia. Nowe połączenia synaptyczne mogą się wprawdzie rozwijać przez całe życie, ale przyrost ich liczby ulega znacznemu spowolnieniu. Umiejętności związane z danym systemem połączeń, np. znajomość nowego języka, najłatwiej jest przyswajać najwcześniej jak to jest możliwe, zanim zostaną one wykorzystane do innych celów. I rzeczywiście, kilkuletnie dziecko jest językowym geniuszem, z łatwością ucząc się nawet dwóch lub trzech języków na raz; w późniejszym wieku przyswojenie sobie nawet jednego nowego języka sprawia większą trudność.
Hasło dnia: CD

Cytat dnia

„Ten kto posiada wszechwładny entuzjazm, który idzie w parze z talentem, nigdy nie będzie patrzył w sposób powierzchowny”

Rekordziści

Zwierzę osiągające największą prędkość lotu
sokół wędrowny — w ekstremalnych sytuacjach, w locie pikującym, może latać z prędkością nawet ponad 300 km/h.

Imieniny

Kwi 29

Angeliny, Augustyna, Bogusława, Bogusławy, Hugona, Hugony, Katarzyny, Myślimira, Piotra, Roberta

Dzień w historii

Kwi 29

zdarzyło się
1918
przewrót na Ukrainie; obwołanie naczelnikiem państwa Pawła Skoropadskyego.
1992
wojskowy zamach stanu w Sierra Leone.
urodzili się
1818
Aleksander II Romanow, cesarz ros. od 1855.
1901
Hirohito, wg tradycyjnej historiografii 124. cesarz Japonii.
odeszli
1980
Hitchcock Alfred, ang. reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
1984
Estreicher Karol, historyk sztuki, bibliograf.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia