• Na czasie
  Decyzją parlamentarzystów, rok 2017 jest rokiem sześciu patronów: Josepha Conrada, marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego, błogosławionego Honorata Koźmińskiego i Tadeusza Kościuszki. Rok 2017 jest też Rokiem Rzeki Wisły.
 • Warto wiedzieć
  Koh Samui — gdzie małpy zbierają kokosy
  rodzaj — wyspa
  nazwa — Koh Samui
  państwo — Tajlandia
  położenie — Morze Południowochińskie, Zatoka Tajlandzka
  powierzchnia — ok. 240 km2
  Położona w Zatoce Tajlandzkiej na Morzu Południowochińskim Koh Samui jest pełną uroku wyspą tropikalną. Samui ma powierzchnię niespełna 240 km2 i kształt zbliżony do koła. Jej długość wynosi 25 km, a szerokość 21 km. We wschodniej części znajdują się dwie długie (5–7 km każda) i szerokie plaże z białym piaskiem: Chaweng i Lamai. Amatorzy pływania w morzu znajdą odpowiednie miejsca także na zachodzie i południowym zachodzie Koh Samui.
  W głębi lądu, wokół niemal całej wyspy, ciągnie się kilkusetmetrowej szerokości gaj palm kokosowych, za nim zaś wznoszą się sięgające kilkuset metrów góry (Khao Thai Kwai 635 m n.p.m), porośnięte wiecznie zielonym lasem. Nietrudno tam o wodospady. Najwyższy — Na Muang ma ok. 80 m wysokości. Ustawione w wielu miejscach wyspy drogowskazy prowadzą do niezwykle oryginalnej formy krasowej Hin Ta i Hin Yai — kilkunastometrowych wapiennych, realistycznych wyobrażeń genitaliów męskich i kobiecych. Na wyspie można podziwiać także stare, ponadstuletnie domy, ogród z barwnymi motylami, farmę jadowitych węży, uczestniczyć w safari na słoniach oraz w monkey show — pokazach małp zbierających orzechy kokosowe.
  Pierwsi mieszkańcy Samui byli najprawdopodobniej przybyszami z chińskiego Hajnanu, dziś wyspę zamieszkuje 34 000 osób. Ponad połowa ludności zamieszkuje Na Thon. Reszta żyje w 30 osadach rozrzuconych wzdłuż wybrzeża i drogi opasującej wyspę. Przez ostatnie półtora wieku najważniejszą gałęzią gospodarki wyspy była uprawa palm kokosowych. Mimo rosnącego znaczenia innych dziedzin, głównie turystyki (pierwsi turyści pojawili się na wyspie w 1971 r.), produkcja orzechów kokosowych, kopry, oleju kokosowego oraz przedmiotów wyrabianych z drewna i łupin kokosów pozostaje znacząca. Maleje znaczenie uprawy ryżu, rośnie — upraw trwałych, zwłaszcza drzew bochenkowych (Artocarpus heterophyllus), mango, kawy i kauczukowców. Powszechnie uprawia się banany. Na łąkach południowego zachodu oraz na północy koło Ban Yao pasą się niewielkie stada bydła.
  Maciej Jędrusik
 • To ciekawe
  Muzułmanin nie musi iść do meczetu, by się pomodlić. Modlitwę można odmówić w każdym miejscu. Obowiązkowe w meczecie są jedynie południowe modły piątkowe. Ubiór przystępującego do modlitwy powinien być schludny i czysty. Modlitwę odmawia się bez butów (zostawiane są w szafkach przy wejściu do meczetu lub przed salą modłów), zwykle na modlitewnym dywaniku lub na macie. Miejsce, w którym muzułmanin się modli, powinno być rytualnie czyste; modlitwy nie można zatem odmawiać w miejscach uważanych przez islam za nieczyste: na cmentarzach, śmietnikach, w rzeźniach czy łaźniach.
Hasło dnia: kawowiec

Rekordziści

Największa wyspa na Oceanie Indyjskim
Madagaskar — 587 tys. km2.

Cytat dnia

„Uważałem za stosowne wspomnieć o zagadnieniu ocalenia Abu Simbel. (...) Nie będzie bowiem rzeczą obojętną dla wszystkich pokoleń polskich archeologów fakt, że w akcie erekcyjnym wmurowanym w piedestał posągu Ramzesa II w sanktuarium wielkiej świątyni, znajduje się (...) podpis Polaka”
Od Edfu do Faras

Imieniny

Sie 22

Cezarego, Marii, Reginy, Sieciesława, Tymoteusza, Zygfryda

Dzień w historii

Sie 22

zdarzyło się
2003
wybuch w Centrum Lotów w Alkantarze rakiety VLS-1 V O3, która miała wynieść na orbitę pierwszego satelitę Ameryki Łacińskiej; zginęło 21 osób.
1945
utworzenie Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) z Wincentym Witosem w roli prezesa przy faktycznym kierownictwie partią Stanisława Mikołajczyka.
urodzili się
1741
La Pérouse Jean François, fr. żeglarz, oficer marynarki, badacz O. Spokojnego.
1846
Skram Amalie, pisarka norweska; najwybitniejsza przedstawicielka naturalizmu w literaturze Norwegii.
odeszli
1584
Kochanowski Jan, najwybitniejszy poeta Polski przedrozbiorowej, twórca pol. języka literackiego.
1904
Chopin Kate, właśc. Katherine O’Flaherty, pisarka amerykańska.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia