• Na czasie
    Po upadku (w rezultacie I wojny światowej) wszystkich mocarstw zaborczych i w wyniku urzeczywistnienia się dążeń kilku pokoleń Polaków możliwe stało się w 1918 r. przywrócenie niepodległej Rzeczypospolitej, na której czele stanął z tytułem Naczelnika Państwa Józef Piłsudski. O granicach nowej Polski zdecydowały postanowienia traktatu wersalskiego (1919 r.) i czyn zbrojny odrodzonej armii — wojna polsko-bolszewicka, wojna z Ukraińcami o Galicję Wschodnią, wyprawa Żeligowskiego na Wilno, powstania wielkopolskie i śląskie. Ostatecznie w 1923 r. państwo polskie obejmowało ponad połowę terytorium dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także niewielki fragment Górnego Śląska. Pozostałe ziemie monarchii polsko-litewskiej znalazły się w obrębie niepodległej Litwy i Łotwy oraz sowieckich republik — ukraińskiej i białoruskiej. Skrawki Prus Królewskich i Wielkopolski pozostały przy Niemczech. Z Gdańska i okolic w Wersalu utworzono Wolne Miasto. II RP dzieliła się na 17 województw.
    Bartłomiej Kaczorowski
  • Historia Polski w herbie
    13 XII 1927 roku rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego wprowadziło nowy wzór godła państwowego. Autorem konkursowego projektu był profesor architektury na Politechnice Warszawskiej Zygmunt Kamiński. Artysta posłużył się wizerunkiem orła batoriańskiego, zwłaszcza z pomnika nagrobnego króla Stefana w katedrze na Wawelu. Profesor Kamiński silnie zmodyfikował znacznie samo godło, którego kształt wpisał w okrąg. Przepaska na piersi orła w złotej, otwartej koronie, kończyła się pięcioramiennymi rozetami. Prostokątna tarcza obwiedziona została złotą bordiurą.
  • To ciekawe
    W starożytnym Rzymie kobiety farbowały włosy. Niektóre nosiły misterne uczesania. Loki przytrzymywano szpilkami, wstążkami i sznurkami pereł.
Hasło dnia: warszawska bitwa

Rekordziści

Najniżej położone słodkowodne jezioro na Ziemi
Jezioro Tyberiadzkie — 213,2 m p.p.m. (1999).

Cytat dnia

„I być może przyszłe pokolenia będą mi wdzięczne za pokazanie, że starożytni nie wszystko wiedzieli”

Imieniny

Gru 18

Bogusława, Gościmira, Gracji, Gracjana, Gracjany, Laurencji, Miłosława

Dzień w historii

Gru 18

zdarzyło się
1830
rozpoczęcie obrad przez sejm Królestwa Polskiego.
1915
utworzenie w Warszawie Centralnego Komitetu Narodowego przez tzw. lewicę niepodległościową.
urodzili się
1890
Armstrong Edwin Howard, inżynier amer., specjalista w dziedzinie elektrotechniki.
1844
Brentano Lujo, ekonomista niemiecki.
odeszli
1848
Bolzano Bernard, czeski matematyk, logik, filozof i teolog, ksiądz.
1919
Alcock John William, pilot bryt.; pierwszy przeleciał przez O. Atlantycki.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia