• Na czasie
    „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków — Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” — czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytaj więcej.
  • Historia Polski w herbie
    Odrodzone jesienią 1918 roku Państwo Polskie powróciło do historycznego godła — Orła Białego. Na tarczy herbowej znalazło się przedstawienie orła w koronie zamkniętej, w kształcie odwołującym się do tradycji końca XVIII i początków XIX wieku. Oficjalnie wzór wprowadziła ustawa Sejmu Ustawodawczego RP z 1 VIII 1919 roku.
  • To ciekawe
    Koran wprawdzie wyraźnie podkreśla przewagę mężczyzny nad kobietą, trzeba jednak pamiętać, że w porównaniu z okresem przedmuzułmańskim prawodawstwo islamu przyniosło poprawę pozycji kobiety, przede wszystkim w zakresie prawa do dziedziczenia i prawa małżeńskiego. Mekkańskie sury koraniczne potępiają zwyczaj zabijania nowonarodzonych dziewczynek oraz wykorzystywanie wdów i sierot. Islam przyznał kobietom prawo dziedziczenia i zapewnił im ochronę ze strony rodziny — mężczyzna miał od tej pory obowiązek utrzymania żony i dzieci. Chociaż wielożeństwo było w islamie dozwolone, mężczyzna musiał ograniczyć się do czterech żon i traktować je równo.

Rekordziści

Najdłuższa jaskinia w Europie

Cytat dnia

„Czyniąc przedmiotem swych badań samą prawdę, rozświetlając drogi ku niej wiodące, tworząc teorię naukowego poznania, filozofia staje się sojuszniczką i przewodniczką wszystkich, którzy na jakimkolwiek polu dociekań ludzkich dążą ku prawdzie”
O dostojeństwie uniwersytetu

Imieniny

Gru 19

Anastazego, Beniamina, Dariusza, Eleonory, Estery, Tymoteusza

Dzień w historii

Gru 19

zdarzyło się
2003
zadeklarowanie przez Libię rezygnacji z budowy broni atomowej oraz zniszczenia zapasów broni chemicznej i biologicznej w zamian za skreślenie jej z listy państw wspierających terroryzm i zniesienie sankcji gospodarczych.
1999
wybór Leszka Millera na przewodniczącego SLD podczas I Zjazdu partii.
urodzili się
1903
Perroux François, ekonomista francuski.
1881
Szulc Stefan, statystyk.
odeszli
1996
Mastroianni Marcello, wł. aktor film.; jeden z najpopularniejszych amantów kina eur., dysponujący szeroką skalą możliwości aktorskich.
908
Ibn al-Mutazz, poeta arabski.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia