• Na czasie
  tradycyjna nazwa wyższych uczelni specjalistycznych mających podobne uprawnienia jak uniwersytety, zwłaszcza do nadawania naukowych stopni i tytułów.
 • Dziś obchodzimy
  Dzień Narodów Zjednoczonych. Obchody tego święta ustanowionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1947 z okazji wejścia w życie Kart Narodów Zjednoczonych są sposobnością do spotkań i dyskusji na temat zadań i przyszłości tej organizacji.
 • Warto wiedzieć więcej
  Hamburgery — to symbol amerykańskiej gastronomii. Dostępne są w różnych rozmiarach (tzw. ćwierćfunciaki i większe, o objętości 1/3 funta). Podstawowym dodatkiem jest ser, wtedy otrzymujemy cheesburgera, ale niekoniecznie musi być to zwykły ser żółty. Bardziej wyrafinowane lokale podają hamburgery na ciemnym chlebie z serem pleśniowym i egzotycznymi warzywami — takiemu daniu daleko do zwykłego HappyMeala z McDonalds‘a. Oprócz kotleta i sera, do prawdziwego hamburgera dodawane są warzywa i mogą być one przeróżne, świeże i grillowane, zależnie od inwencji kucharza.
  Ewa Szabłowska
 • To ciekawe
  Ruch orbitalny i wirowy planet wynika z pierwotnego momentu pędu obłoku protoplanetarnego. Uran prawdopodobnie uległ zderzeniu z wielkim ciałem, co spowodowało duże nachylenie (82°) jego osi obrotu do płaszczyzny orbity oraz zmianę kierunku wirowania. Kierunek ruchu wirowego Wenus można tłumaczyć przechwyceniem przez nią satelity, który krążył w przeciwną stronę i zmianą kierunku pod działaniem sił pływowych.
Hasło dnia: Menuhin Yehudi

Rekordziści

Najgłębsza jaskinia w Sudetach

Cytat dnia

„Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi i jego zbawczej władzy!”
(kazanie na inaugurację pontyfikatu, 1978)

Imieniny

Paź 24

Antoniego, Hortensji, Marcina, Rafała, Rafaela

Dzień w historii

Paź 24

zdarzyło się
1795
podpisanie traktatu rozbiorowego między Rosją, Prusami i Austrią likwidującego Rzeczpospolitą (rozbiory Polski).
1980
rejestracja NSZZ „Solidarność” przez Sąd Wojewódzki w Warszawie i jednostronne wprowadzenie poprawek do statutu przez sąd; sprzeciw Krajowej Komisji Porozumiewawczej (porozumienia społeczne 1980–81 w Polsce).
urodzili się
1908
Ford Aleksander, reżyser filmowy; organizator polskiego przemysłu filmowego.
1932
Mundell Robert A., ekonomista kanadyjski.
odeszli
1957
Dior Christian, fr. projektant mody damskiej.
1989
Kukuczka Jerzy, alpinista.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia