• Na czasie
    jedno z głównych świąt, obchodzone w najrozmaitszych kulturach i religiach jako wyraz symbolicznego przejścia do nowego cyklu świata; w chronologii — pierwszy dzień roku kalendarzowego, wyznaczany na różne daty, np. 1 I (Rzym), 25 III (Bizancjum, Ruś średniowieczna), 2. pełnia księżyca po zimowym przesileniu (Chiny); w Kościele katolickim Nowy Rok jest uroczystością Św. Bożej Rodzicielki Marii oraz Światowym Dniem Pokoju.
  • Warto wiedzieć więcej
  • To ciekawe
    Zanim światło trafi do naszego oka, musi przejść przez atmosferę Ziemi. Jest to ośrodek bardzo niestabilny i zróżnicowany; jego parametry optyczne zależą zarówno od gęstości, jak i temperatury, te zaś nieznacznie zmieniają się w zależności od miejsca i czasu. Gwiazdy mają prawie zerowe rozmiary kątowe, więc całe światło wpadające do naszego oka przechodzi przez te same masy powietrza. Zmienność ich własności optycznych powoduje zmiany kierunku (w lunecie widać wyraźnie drgania gwiazdy) i jasności. Im bliżej horyzontu, tym efekt silniejszy, ponieważ światło mija większe masy powietrza.
    Planety mają niewielkie rozmiary kątowe, widzimy ich tarcze. Jeśli planeta ma rozmiary kątowe np. 1', to proste poprowadzone od oka do przeciwległych punktów tarczy planety oddalają się od siebie na odległość 1 m już w odległości 3 km od oka. Światło od różnych fragmentów planety biegnie przez różne masy powietrza. Zmiany parametrów optycznych powietrza następują losowo. Tak więc suma wszystkich promieni jest bardziej stabilna i pod względem kierunku, i pod względem jasności. Dlatego planety nie migoczą.
Hasło dnia: jonizacja

Rekordziści

Najwyżej położona jaskinia na Ziemi
Rakhiot — na wysokości 6645 m, długość 75 m.

Cytat dnia

„Historia jest również sumą tego, czego można było uniknąć”

Imieniny

Sty 24

Chwaliboga, Felicji, Felicjana, Feliksy, Franciszka, Milany, Mileny, Tymoteusza

Dzień w historii

Sty 24

zdarzyło się
2003
przyjęcie podczas Światowego Forum Społecznego w Porto Allegre rezolucji wyrażającej sprzeciw wobec wojny z Irakiem.
1915
przekształcenie Legionu Puławskiego w oddział armii rosyjskiej (Polska. Historia. Pierwsza wojna światowa).
urodzili się
1712
Fryderyk II Hohenzollern, zw. Wielkim, król pruski od 1740.
1934
Grochowiak Stanisław, poeta, prozaik, dramatopisarz, publicysta.
odeszli
1965
Churchill Sir Winston Leonard, bryt. mąż stanu, pisarz.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia