• Na czasie
  Z przyjemnością pragniemy poinformować, że już od września największy a zarazem najlepszy multimedialny słownik PWN-Oxford dostępny jest w postaci poręcznej aplikacji mobilnej na urządzenia z systemem iOS i Android.
  Od teraz Wielki słownik angielsko-polski i polsko-angielski PWN-Oxford możesz mieć na swoim ulubionym telefonie lub tablecie, zawsze w zasięgu ręki, nawet wówczas, gdy dostęp do sieci WWW jest utrudniony (słownik pracuje w trybie off-line, jedynie odtworzenie nagrania wymowy wymaga połączenia z siecią). To nieoceniona pomoc w pracy i w podróży oraz idealne wsparcie w nauce języka angielskiego – zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz.
   
  Program udostępnia:
  1 000 000 angielskich i polskich znaczeń, zwrotów, fraz, idiomów;
  specjalistyczne terminy z ponad 100 dziedzin oraz słownictwo o różnym zabarwieniu stylistycznym i emocjonalnym;
  ● bogactwo przykładów użycia w opracowanej zupełnie na nowo przejrzystej i czytelnej strukturze hasła;
  ● mechanizm tworzenia ulubionych zbiorów haseł;
  ● brytyjską i amerykańską wymowę haseł (wymagany dostęp on-line);
  ● prosty i efektywny mechanizm wyszukiwania;
  ● codziennie nowy Idiom dnia.
   
  Zachęcamy do zakupu aplikacji w sklepie Google Play
  a także w App Store.
   
  Sponsorem Strategicznym Aplikacji jest Bank Zachodni WBK.
 • Warto wiedzieć
  fundator/ inicjator budowy — Mieszko I
  daty — X w.
  Pozostałości rezydencji pierwszych historycznych władców Polski.
  Na jednej z wysp wielkopolskiego Jeziora Lednickiego w końcu X w., prawdopodobnie za rządów księcia Mieszka I powstało monumentalne założenie rezydencjonalno-sakralne, najlepiej tego rodzaju zachowany zabytek architektury wczesnopiastowskiej. Do długiego piętrowego budynku dostawiono preromańską kaplicę-rotundę. Tu podejmował w 1000 cesarza Ottona III Bolesław I Chrobry, i stąd rozpostarto czerwony kobierzec do grobu Św. Wojciecha, po którym stąpał dostojny gość.
  Wyspę łączyły z brzegami dwa długie, drewniane mosty. Samą budowlę pokrywał tynk, różowiący się podczas deszczu. Kres wspaniałości Lednicy położył najazd księcia czeskiego Brzetysława w 1038. Spłonęły wówczas główne grody Wielkopolski — Poznań, Gniezno, Giecz i właśnie Lednica. Jeszcze przez dwa wieki odbudowany gród służył władcom, a przez cztery był tu czynny cmentarz. Do XX w. ruiny stanowiły źródło kamienia budowlanego. Dopiero prace archeologiczne podjęte w okresie międzywojennym i kontynuowane podczas przygotowań do Milenium Chrztu Polski i Tysiąclecia Państwa Polskiego (1966), odsłoniły ślady świetności jednej ze stolic dawnej Polski.
 • To ciekawe
  Mózg człowieka składa się z miliardów komórek nerwowych, z których każda może wytworzyć tysiące połączeń (tzw. synaps) z innymi komórkami. U podstaw uczenia się i pamięci leży tworzenie się nowych połączeń synaptycznych, a także ich wzmacnianie bądź osłabianie pod wpływem dostarczanych bodźców. Za każdym razem, gdy uczymy się czegoś nowego, w mózgu tworzy się nowy szlak, a przepływające po nim impulsy nerwowe utrwalają go i wzmacniają.
  Główne drogi nerwowe, wykorzystywane później w procesie nabywania i gromadzenia wiedzy, powstają w ciągu kilku pierwszych lat życia. Nowe połączenia synaptyczne mogą się wprawdzie rozwijać przez całe życie, ale przyrost ich liczby ulega znacznemu spowolnieniu. Umiejętności związane z danym systemem połączeń, np. znajomość nowego języka, najłatwiej jest przyswajać najwcześniej jak to jest możliwe, zanim zostaną one wykorzystane do innych celów. I rzeczywiście, kilkuletnie dziecko jest językowym geniuszem, z łatwością ucząc się nawet dwóch lub trzech języków na raz; w późniejszym wieku przyswojenie sobie nawet jednego nowego języka sprawia większą trudność.
Hasło dnia: Partowie

Cytat dnia

„Dzieło, na które patrzymy, nie powstało z nienawiści. Zrodziła je głęboka miłość Ojczyzny nie tylko w jej minionej wielkości i dzisiejszej niemocy, lecz i w jej jasnej, silnej przyszłości...”
(z przemówienia z okazji odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego)

Rekordziści

Najwyższy wodospad na Ziemi
kaskada Salto Angel — 1054 m.

Imieniny

Maj 01

Anieli, Filipa, Filipy, Jakuba, Jaremy, Jeremiego, Jeremiasza, Józefa, Lubomira, Mai

Dzień w historii

Maj 01

zdarzyło się
2003
ogłoszenie zakończenia wojny w Iraku przez prezydenta USA George’a W. Busha.
1982
demonstracje podczas niezależnych od oficjalnych obchodów 1 maja (stan wojenny w Polsce).
urodzili się
1218
Rudolf I Habsburg, założyciel dyn. Habsburgów, król niem. od 1273.
1923
Heller Joseph, pisarz amer., pochodzenia żydowskiego.
odeszli
1873
Livingstone David, szkocki lekarz, misjonarz protest. i podróżnik.
1917
Ochorowicz Julian, psycholog, filozof, publicysta, wynalazca.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia