• Na czasie
  Wydawnictwo Naukowe PWN odświeża serwisy wiedzowe www.sjp.pwn.pl, www.encyklopedia.pwn.pl i www.translatica.pwn.pl. Dowiedz się więcej.
   
  Oddajemy w Państwa ręce odnowiony serwis www.encyklopedia.pwn.pl.
  Chcieliśmy, by najpopularniejsze strony WN PWN — w tym także encyklopedia — były nie tylko wiarygodnym i rzetelnym źródłem wiedzy, ale także nowoczesnym i wygodnym sposobem dostępu do niej.
  Co się zmieniło?
  Odnowiona szata graficzna? Tak, ale to nie wszystko.
  Dostosowujący się do urządzeń przenośnych interfejs czy mechanizm podpowiadania słów? To także nie wszystko, choć to akurat widać na pierwszy rzut oka.
  Encyklopedia PWN od lat służy użytkownikom poszukującym zwięzłej, aktualnej informacji z każdej dziedziny życia i wiedzy. Teraz robi to szybciej i wygodniej dzięki prostemu w obsłudze, a zarazem szybkiemu systemowi wyszukiwania i prezentacji jego wyników także na Państwa urządzeniach przenośnych!
  Warto wiedzieć więcej, dlatego nie poprzestajemy tylko na suchych faktach.
  Udostępniamy Państwu zbiór popularnonaukowych felietonów przybliżających historię, kulturę, obyczaje oraz środowisko różnych zakątków Ziemi.
  Czasami na poważne pytania odpowiadamy z lekkim przymrużeniem oka. Cytujemy wypowiedzi sławnych ludzi, publikujemy recytacje fragmentów z najsłynniejszych dzieł literatury antycznej.
  Podpowiadamy Państwu, co w świecie przyrody jest największe, najdłuższe, najmniejsze albo najszybsze — informacji na ten temat szukajcie na podstronie rekordziści oraz na stronie głównej.
  A jeśli encyklopedyczna wiedza to dla Państwa za mało — można od razu przejść do haseł Słownika języka polskiego, bo odnotowujemy również te najcelniej pasujące do zadanego tu wyszukiwania.
  Wszystko to w jednym miejscu, w krótkim czasie, po jednym kliknięciu!
  Zapraszamy do częstego zaglądania na stronę główną serwisu, zachęcamy do prenumeraty newslettera, w którym publikujemy wybrane ciekawostki — lektury przyjemnej, a jakże poszerzającej spojrzenie na otaczający nas świat…
  Prosimy zapoznać się również z nowościami serwisu www.sjp.pwn.pl
  Redakcja
  PS
  Wiemy, że każda zmiana — w tym zmiana na lepsze — może na początku ukazać swoje mniej przyjazne oblicze (trudności z uzyskaniem dostępu do funkcji, do których jesteście Państwo przyzwyczajeni, kłopoty techniczne wynikające z wdrażania serwisu i okresu przejściowego). To jak trudne przedwiośnie...
  Prosimy o wyrozumiałość. Jesteśmy otwarci na wszelkie Państwa sugestie i propozycje udogodnień, na e-maile w miarę możliwości szybko odpowiemy. Nasz adres rsjp@pwn.pl
  Życzymy przyjemnego odbioru :)
  >>
 • Warto wiedzieć
  Pływające, sztuczne wyspy Uru leżą w zachodniej, peruwiańskiej części jeziora Titicaca, w pobliżu miasta Puno. Małe plemię Indian Uru, przed setkami lat, wybrało ten nietypowy sposób życia aby odizolować się od zaborczych plemion Collas, Inków, a później od kolonizatorów hiszpańskich. Ostatni, czystej krwi Indianin Uru zmarł w 1959. Obecnie wyspy zamieszkane są przez potomków mieszanej krwi Uru, Aymara i Quechua — podtrzymują oni jednak tradycje plemienia Uru. Miejscowi wierzą, że w żyłach synów i córek Uru płynie czarna krew, która pozwala im przetrwać lodowate noce jeziora Titicaca.
  Pływająca wyspa tworzona jest z rosnącej w jeziorze trzciny totora, wokół wbitego na kilka metrów w dno pala. Do niego wiąże się koncentrycznie kolejne porcje trzciny, tak aby grubość wyspy wynosiła ok. 1,5 metra. Co kilka miesięcy dorzuca się nową, wierzchnią warstwę totory, aby uzupełnić braki powstałe w wyniku gnicia. Chodzenie po wyspie przypomina stąpanie po miękkiej, nasączonej wodą gąbce.
  Obecnie na Titicaca znajduje się ok. 60 pływających wysp Uru, na każdej z nich żyje od kilku do kilkunastu rodzin. Trzcina służy im do budowy domów, mebli, łodzi a nawet jako uzupełnienie jadłospisu. Mieszkańcy pływających wysp trudnią się rybołówstwem, hodują ptactwo i polują, uprawiają poletka nad brzegami jeziora, a znaczna część ich dochodu pochodzi obecnie od odwiedzających wyspy turystów.
  Anita Kucharska i Maciej „Kruger” Kiersztyn
  >>
 • To ciekawe
  U niektórych ryb występują samce znacznie mniejsze niż zwykle, zwane samcami zakradającymi się lub towarzyszącymi. Nie walczą o terytorium, nie budują gniazd, nie walczą o samice. Kręcą się na granicy terytorium innego samca, a gdy gospodarz „odwróci głowę”, szybko zapładniają część jaj w gnieździe. A ponieważ zakradają się do kilku gniazd, ich geny pozostają w populacji i liczba takich „spryciarzy” pozostaje na stałym poziomie.
  >>
Hasło dnia: dyfrakcja fal

Cytat dnia

„W sztuce nie ma wynalazków. Sztuka nie jest ani z wczoraj, ani z dzisiaj ani, z jutra — jest ze wszystkich czasów (...) .”

Rekordziści

Najgłębsza jaskinia w Alpach
Lamprechtsofen — 1632 m.

Imieniny

Wrz 30

Antoniego, Hieronima, Hieronimy, Honoriusza, Honorego, Nadziei, Racheli, Zofii

Dzień w historii

Wrz 30

zdarzyło się
1991
obalenie prezydenta Jean-Bertranda Aristide’a w wyniku przewrotu wojskowego na Haiti.
1944
odwołanie przez prezydenta Władysława Raczkiewicza gen. Kazimierza Sosnkowskiego ze stanowiska Naczelnego Wodza, mianowanie na to stanowisko gen. Tadeusza Komorowskiego.
urodzili się
1530
Mercuriale Girolamo, Geronimo Mercuriali, Hieronymus Mercurialis, lekarz wł.; prekursor pediatrii.
1700
Konarski Stanisław(imię zakonne), właśc. Hieronim Konarski, pedagog, reformator szkolnictwa, pisarz polit., poeta i dramaturg, pijar.
odeszli
1897
Teresa od Dzieciątka Jezus, święta, fr. karmelitanka bosa, mistyczka.
1955
Dean James, amer. aktor filmowy.
Przeglądaj encyklopedię