• Na czasie
    Decyzją parlamentarzystów, rok 2016 jest rokiem Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, rokiem Henryka Sienkiewicza (w 100 rocznicę śmierci oraz 170 rocznicę urodzin), rokiem Feliksa Nowowiejskiego (w 70 rocznicę śmierci) oraz rokiem Cichociemnych.
  • Warto wiedzieć
    Europejska Stolica Kultury, 1985–99 Europejskie Miasto Kultury,
    określenie (tytuł) nadawane corocznie na mocy uchwały Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej jednemu (2000 — sześciu, 2001, 2002 i 2004 — dwóm), od 2007 dwóm (2010 — trzem), a od 2021 co trzy lata trzem miastom z określonych państw członkowskich Unii Europejskiej; miasto jest wybierane przez komisję składającą się z nominatów organów Unii Europejskiej: Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Komitetu Rogionów oraz ministerstwa ds. kultury wybranego państwa; do 2016 Europejskimi Stolicami Kultury w Polsce były dwa miasta: Kraków (2000) i Wrocław (2016).
  • To ciekawe
    Jak zbliżyć się do samicy i przekonać ją, że nie jest się muchą ani pająkiem z wrogiego gatunku? Ten problem ma do rozwiązania samiec pająka. Zalotnik podchodzi do sieci samicy i zaczyna szarpać nitki, wygrywając na niej melodię godową. Jeśli samica zechce go zaprosić, daje sygnał, również szarpiąc w odpowiedni sposób nitki sieci. Samiec zbliża się, cały czas nadając sygnał szarpaniem nitek, jakby mówił: „To ja kochanie”. Jest to konieczne, bo pająki mają bardzo słaby wzrok, a w pobliżu może czyhać drapieżnik.
Hasło dnia: kryształ

Cytat dnia

„Byłem przekonany, że droga do niepodległości wiedzie poprzez załamanie centralnej władzy w Moskwie, że bez tego nie może być mowy o emancypacji krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Nie przewidywałem, że katalizatorem tych procesów stanie się Polska, a na pewno nie przewidywałem tego przed powstaniem „Solidarności”.”
Paweł Kocięba, Nie ma demokracji bez podziałów, „Dziennik Dolnośląski” nr 0, 31 sierpnia 1990

Rekordziści

Największy Park Narodowy w Polsce
Biebrzański Park Narodowy — ten utworzony 1993 Park Narodowy ma powierzchnię 59 223 ha, czyli niemal 6 razy większą niż Białowieski Park Narodowy (10 517 ha).

Imieniny

Lut 10

Hiacynta, Jacka, Jacentego, Scholastyki, Tomisławy

Dzień w historii

Lut 10

zdarzyło się
1947
traktaty z pięcioma państwami sojuszniczymi Niemiec podczas II wojny światowej; przekazanie fińskiego miasta Porkkala Związkowi Radzieckiemu (do 1955), powrót Węgier do granic sprzed 1938, uznanie sowieckiej aneksji Besarabii i północnej Bukowiny przez Rumunię, zobowiązanie do wypłacenia reparacji przez Finlandię, Rumunię, Włochy, Węgry i Bułgarię.
1976
uchwalenie nowelizacji konstytucji lipcowej z 1952, przy jednym głosie wstrzymującym się (Stanisława Stommy), zawierającej m.in. stwierdzenie że Polska jest państwem socjalistycznym (Polska. Historia. Polska Rzeczpospolita Ludowa).
urodzili się
1958
Płażyński Maciej, działacz polit., prawnik.
1925
odeszli
1837
Puszkin Aleksandr S., ros. poeta, prozaik i dramatopisarz.
1944
Singer Izrael Joszua, żyd. prozaik, dramatopisarz i dziennikarz, tworzący w języku jidysz.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia