• Na czasie
  Klimatyczne pory roku — okresy klimatyczne: wiosna, lato, jesień, zima, będące następstwem ruchu Ziemi wokół Słońca i nachylenia osi ziemskiej do płaszczyzny ekliptyki, w wyniku czego zmienia się nasłonecznienie poszczególnych obszarów Ziemi.
  Astronomiczne pory roku są określane ruchem Słońca po ekliptyce (w przybliżeniu pokrywają się z klimatycznymi porami roku); przekroczenie przez Słońce punktu równonocy wiosennej (ok. 21 III) rozpoczyna wiosnę na półkuli północnej (jesień na półkuli południowej); moment przesilenia letniego (ok. 24 VI) jest początkiem lata na półkuli północnej (zimy na półkuli południowej); moment przejścia Słońca przez punkt równonocy jesiennej (ok. 23 IX) to początek jesieni na półkuli północnej (wiosny na półkuli południowej); zimę na półkuli północnej (lato na półkuli południowej) rozpoczyna moment przesilenia zimowego (ok. 22 XII).

 • Warto wiedzieć
  Zjawiska, które obserwujemy w atmosferze podzielić można na dwie grupy.
  Zjawiska optyczne to te, które powstają na skutek rozproszenia, odbicia, załamania i rozszczepienia światła na kroplach i kryształkach lodu, wreszcie na skutek zakrzywienia drogi światła przy przejściu przez warstwy powietrza o różnej gęstości.
  Najczęściej spotykane zjawiska optyczne to: tęcza i halo, rzadziej miraż morski (górny), miraż pustynny (dolny) i fatamorgana.
  Odrębną grupę stanowią zjawiska pogodowe, takie jak: chmury, burze (błyskawice i grzmoty), wszelkiego rodzaju opady (deszcz, mżawka, mgła, śnieg i grad), osady (rosa, szron, sadź, gołoledź), zamieć, a także bryza, miejska wyspa ciepła, fen, inwersja, przygruntowy przymrozek, smog i inne.
   
   

   

  odbicie, załamanie, rozszczepienie:

  tęcza

   

  Zjawiska pogodowe:

  chmury

  opady atmosferyczne

  osady atmosferyczne

  zamieć niska

  miejska wyspa ciepła

  przygruntowy przymrozek

  smog

 • To ciekawe
  Swoistą usługą dostępną wszystkim mieszkańcom miasta był zegar mechaniczny umieszczony na wieży. Pierwszy, zrobiony przez J. Dondiego, umieszczono w Mediolanie w 1335 r. Kolejne miasta z wieżą zegarową to Modena (1343), Strasburg (1352), Wrocław (1364). Rola zegarów miejskich zmniejszała się, gdy w roku 1500 w Norymberdze skonstruowano zegarek sprężynowy, przeznaczony do użytku osobistego.
Hasło dnia: kalendarz chiński

Rekordziści

Największe jezioro w Australii
Eyre — 6–20 tys. km2.

Cytat dnia

„Geniusz to wynik 1 procenta natchnienia i 99 procent żmudnej pracy”

Imieniny

Sty 19

Andrzeja, Erwina, Eufemii, Henryka, Heinza, Mariusza, Marty, Pii, Sary

Dzień w historii

Sty 19

zdarzyło się
1789
likwidacja Rady Nieustającej oraz przejęcie zadań rządu przez sejm (Sejm Czteroletni).
1831
wznowienie działalności przez Towarzystwo Patriotyczne w Warszawie (powstanie listopadowe).
urodzili się
1922
Kawalerowicz Jerzy, reżyser i scenarzysta filmowy.
1947
Balcerowicz Leszek, ekonomista i polityk.
odeszli
1629
Abbas I Wielki, szach perski od 1587.
1975
Wyka Kazimierz, historyk literatury, krytyk lit., eseista.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia