• Na czasie
  Z przyjemnością pragniemy poinformować, że już od września największy a zarazem najlepszy multimedialny słownik PWN-Oxford dostępny jest w postaci poręcznej aplikacji mobilnej na urządzenia z systemem iOS i Android.
  Od teraz Wielki słownik angielsko-polski i polsko-angielski PWN-Oxford możesz mieć na swoim ulubionym telefonie lub tablecie, zawsze w zasięgu ręki, nawet wówczas, gdy dostęp do sieci WWW jest utrudniony (słownik pracuje w trybie off-line, jedynie odtworzenie nagrania wymowy wymaga połączenia z siecią). To nieoceniona pomoc w pracy i w podróży oraz idealne wsparcie w nauce języka angielskiego – zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz.
   
  Program udostępnia:
  1 000 000 angielskich i polskich znaczeń, zwrotów, fraz, idiomów;
  specjalistyczne terminy z ponad 100 dziedzin oraz słownictwo o różnym zabarwieniu stylistycznym i emocjonalnym;
  ● bogactwo przykładów użycia w opracowanej zupełnie na nowo przejrzystej i czytelnej strukturze hasła;
  ● mechanizm tworzenia ulubionych zbiorów haseł;
  ● brytyjską i amerykańską wymowę haseł (wymagany dostęp on-line);
  ● prosty i efektywny mechanizm wyszukiwania;
  ● codziennie nowy Idiom dnia.
   
  Zachęcamy do zakupu aplikacji w sklepie Google Play
  a także w App Store.
   
  Sponsorem Strategicznym Aplikacji jest Bank Zachodni WBK.
 • Warto wiedzieć
  Znaczenie Rzymu w życiu kulturalnym Polski zaczęło wzrastać od przeł. XV i XVI w. W 1578 kardynał S. Hozjusz objął kościół Św. Stanisława (wraz z istniejącą przy nim biblioteką i Hospicjum), który do czasu rozbiorów Polski pełnił funkcję polskiej świątyni. Powstało też (1582), działające krótko, polskie seminarium duchowne. W XVII w. Rzym stał się miejscem kształcenia polskich duchownych, w przyszłości także siedzibą polskich zgromadzeń zakonnych. W okresie kontrreformacji w mieście przebywali m.in. P. Skarga i J. Wujek. W latach 20. XVII w. studiował tu M. Sarbiewski, 1633 przybyło poselstwo J. Ossolińskiego. W kolejnym stulecie nauki pobierali m.in.: J.A. Załuski, K. Sołtyk, S. Konarski, I. Krasicki, A. Młodziejowski, G. Piramowicz, S. Staszic, H. Kołłątaj. Przebywała tu rodzina Sobieskich (Maria Kazimiera z synami). 3 V 1798 do Rzymu weszły Legiony H. Dąbrowskiego (Legiony polskie).
  Większa kolonia polska powstała po 1830, kiedy Rzym stał się miejscem działania polskiej emigracji politycznej, m.in. L. Orpiszewskiego — agenta dyplomatycznego A. Czartoryskiego, A. Mickiewicza organizującego tu swój Legion (1848), zakonu zmartwychwstańców (B. Jański, H. Kajsiewicz, P. Semenenko), którego kościół Zmartwychwstania, do czasu odzyskania niepodległości przez Polskę, pełnił funkcję kościoła polskiego. Rzym odwiedzili J. Słowacki i Z. Krasiński. W latach 60. XIX w. zostało powołane Papieskie Kolegium Polskie. Na przeł. XIX i XX w. Rzym odwiedzało oraz mieszkało i tworzyło w nim wielu ludzi kultury i sztuki, m.in.: H. Sienkiewicz, który podjął tu decyzję napisania powieści Quo vadis, także: A. Asnyk, S. Brzozowski, J. Fałat, A. i M. Gierymscy, J. Kasprowicz, M. Konopnicka, J.I. Kraszewski, A. Madeyski, J. Matejko, C.K. Norwid, H. Siemiradzki, T.O. Sosnowski, W.S. Reymont, S. Żeromski. W 1886 Akademia Umiejętności zorganizowała ekspedycję naukową do Rzymu, której celem były badania w archiwach watykańskich.
  W 1910 został założony Polski Instytut Papieski. W czasie I wojny światowej działała delegatura Komisji Narodu Polskiego. W 1918 święcenia kapłańskie uzyskał św. M. Kolbe, który w 1927 założył stację naukową i bibliotekę PAU (ob. PAN, 1957–84 jej dyrektorem był B. Biliński). Kościół Św. Stanisława na powrót zaczął pełnić funkcję polskiej świątyni. W 1937 odsłonięto pomnik J. Piłsudskiego (projektu H. Kuny). W 1939–45 opiekę nad Polakami sprawowała m.in. ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej, kierowana przez K. Papéego, do 1958 uznawanego przez Watykan za przedstawiciela legalnych władz Polski (na uchodźstwie). Po II wojnie światowej (do 1947) w Rzymie stacjonowały oddziały Drugiego Korpusu Polskiego, ukazywała się jego prasa i wydawnictwa. W 1946 J. Giedroyc założył Instytut Literacki, tu również ukazał się 1. numer „Kultury”. Powstało Stowarzyszenie Kombatantów Polskich, 1945 rozpoczął działalność Polski Instytut Historyczny. Miasto odwiedzali m.in.: M. Dąbrowska, I. Iwaszkiewicz, M. Kuncewiczowa, K. Wierzyński. Od wyboru papieża Polaka — Jana Pawła II, Watykan gościł wielu znanych Polek i Polaków a także ogromne rzesze wiernych; 1981 papież poświęcił, wzniesiony ze składek Polonii — Dom Polski Jana Pawła II, 1992 założył Instytut Polski.
 • To ciekawe
  Księżyc porusza się względem gwiazd z zachodu na wschód, przesuwając się w ciągu doby o około 13°. Ruch ten jest widoczny, jeśli porównać położenie Księżyca w odstępie kilku godzin. Na przemieszczanie się Księżyca względem gwiazd wpływa również nasz ruch związany z obrotem Ziemi, powodując niewielkie, zmienne spowalnianie ruchu Księżyca.
  Chyba nikt nie pamięta letnich, długich księżycowych nocy. Latem, jeśli jest pełnia, Księżyc wschodzi na południowym wschodzie, podnosi się na kilkanaście stopni ponad horyzont i zachodzi na południowym zachodzie. Ponad horyzontem jest zaledwie przez kilka (ok. 6) godzin.
  Zimą Księżyc w pełni wschodzi na północnym wschodzie, góruje bardzo wysoko (do 65° ponad horyzontem) i zachodzi po kilkunastu (do 18) godzinach wędrówki.
Hasło dnia: koptyjska sztuka

Cytat dnia

„Między duchem a materią pośredniczy matematyka”

Rekordziści

Najwyższe drzewo świata
jedlica Douglasa (zwana też daglezją zieloną) — największy okaz tego gatunku miał 115,5 m wys. i 15 m obwodu.

Imieniny

Paź 13

Edwarda, Edwardy, Filipa, Geralda, Januarii, Jannariusza, Januarego, Siemisława, Reginalda, Teofila

Dzień w historii

Paź 13

zdarzyło się
2002
zamach terrorystycznej organizacji indonezyjskiej Dżemah Islamija, powiązanej z Al-Ka’idą na wyspie Bali; śmierć ok. 200 osób.
1939
powołanie w Warszawie organizacji wojskowej Stronnictwa Narodowego SN; początkowo pod nazwą Armia Narodowa, od 1 VII 1941 — Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW).
urodzili się
1925
Thatcher Margaret Hilda, baronessa Thatcher of Keskeven (od 1992), polityk brytyjski.
1862
Commons John Rogers, ekonomista amerykański.
odeszli
1666
Melo Francisco Manuel de, portugalski pisarz i historyk, tworzący także w języku hiszpańskim.
1990
Ziomek Jerzy, historyk literatury polskiej.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia