• Na czasie
  internetowy serwis społecznościowy założony w 2006; służy do globalnego przesyłania krótkich wiadomości tekstowych; wykorzystywany jako jeden z kanałów informacyjnych i marketingowych, m.in. przez znanych aktorów, piosenkarzy i polityków.
  >>
 • Warto wiedzieć
  Najgłębiej położonym środowiskiem życia na Ziemi jest otoczenie źródeł hydrotermalnych wzdłuż rowów oceanicznych. Odkryto je w 1977 r. w dolinie ryftowej w okolicach wysp Galapagos na Oceanie Spokojnym. W warunkach bardzo wysokiego ciśnienia ze źródeł wypływa silnie zmineralizowana woda o temperaturze nawet ponad 300°C nasycona siarczkami metali, metanem i siarkowodorem. Wydostająca się ciecz ochładza się w kontakcie z wodą oceaniczną, a część minerałów wytrąca się tworząc rodzaj kilku–kilkunastometrowej wysokości kominów. W ich najbliższym otoczeniu żyją bakterie chemosyntetyzujące, które korzystają ze związków siarki jako źródła energii. Spośród 293 opisanych gatunków zwierząt występujących w otoczeniu źródeł hydrotermalnych, 97% to endemity. Należą do nich m.in. osiadłe robaki ryftowe Riftia pachyptila pozbawione przewodu pokarmowego, a żyjące w symbiozie z autotroficznymi bakteriami. Symbioza z bakteriami występuje też u małży i ślimaków orzęsionych. Inne grupy zwierząt związane z izolowanymi ekosystemami ryftów to kraby, pąkle, wieloszczety rurkowe, a także ryby i ośmiornice.
  Taida Tarabuła
  >>
 • To ciekawe
  Czy wiesz, że we Wszechświecie ponad 99,9% materii stanowi plazma?
  Więcej ciekawostek znajdziesz w Encyklopedii przyrodniczej
  >>
Hasło dnia: kompleks

Cytat dnia

„Lekarz może pogrzebać swoje błędy, architekt może jedynie doradzić klientowi, by zasadził winorośl”
„New York Times Magazine”

Rekordziści

Najdłuższa na Ziemi jaskinia w gipsach

Imieniny

Lip 03

Anatola, Heliodora, Hiacynta, Jacka, Jacentego, Leona, Radochny, Radomira, Radomiry, Radosza, Tomasza

Dzień w historii

Lip 03

zdarzyło się
1962
proklamowanie niepodległości Algierii.
1917
tzw. kryzys przysięgowy wywołany żądaniem złożenia przysięgi wierności cesarzom niemieckiemu i austriackiemu przez żołnierzy Legionów Polskich (Polska. Historia. Pierwsza wojna światowa).
urodzili się
1683
Young Edward, poeta angielski.
1883
Kafka Franz, pisarz austriacki.
odeszli
1642
Maria Medycejska, królowa Francji od 1600.
1951
Borowski Tadeusz, poeta, prozaik, publicysta.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia