• Na czasie
  W tym roku świętujemy 65-lecie. Od tylu lat marka naszego Wydawnictwa kojarzy się z rzetelną, usystematyzowaną wiedzą i perfekcyjną jakością publikacji, a nasi czytelnicy: uczniowie, studenci, naukowcy, specjaliści darzą nas bezcennym dla nas, zaufaniem. Nic w tym dziwnego, gdyż zawsze staraliśmy się, by nasze publikacje akademickie, encyklopedie i słowniki odzwierciedlały aktualną wiedzę, w każdej prezentowanej dziedzinie.
  Na przełomie XX i XXI wieku podjęliśmy największe przedsięwzięcia wydawnicze we współczesnej Polsce – publikację Nowej Encyklopedii Powszechnej PWN (t. 1–6), Wielkiej encyklopedii PWN (t. 1–30), encyklopedii tematycznych, serii wielkich słowników języka polskiego oraz słowników obcojęzycznych, m.in. we współpracy z tak prestiżowymi wydawnictwami, jak Oxford University Press.
  Nasze publikacje, niegdyś jedynie w wersji papierowej, dziś oferujemy również na wszelkich dostępnych nośnikach i w wersji on-line. Dostosowujemy produkty i formy działania do nowych czasów. Tworzymy produkty odpowiadające potrzebom współczesnego odbiorcy: słowniki na nośnikach pendrive, aplikacje mobilne, internetowe serwisy językowe, portale wiedzy, wirtualną czytelnię książek dla klientów instytucjonalnych – IBUK Libra, i wiele innych. Jesteśmy obecni na YouTube i Facebooku. 65 lat doświadczeń wydawniczych łączymy z nowoczesnością, innowacyjnością i otwartością na nowe wyzwania.
  Pragniemy, by Państwa dążenia, marzenia i sukcesy, związane z nauką, wiedzą, pasją kształcenia, były nadal osiągane, realizowane i spełniane z PWN-em. Dążymy więc do tego, by Państwa naukowym wyzwaniom sprostała nasza bogata i różnorodna oferta.
   
  Tego życzymy Państwu i sobie.
  Wydawnictwo Naukowe PWN
   
  PS W ramach wspólnego świętowania – zapraszamy Państwa do lektury anegdotycznych wspominek redakcyjnych, o tym, jak niegdyś wyglądał proces wydawniczy.
 • Dziś obchodzimy
  Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby
  Podniesieniu świadomości u ludzi o zapaleniach wątroby na tle wirusowym służy wyznaczenie tego święta, obchodzonego w rocznicę urodzin lekarza Barucha Samuela Blumberga, który w latach 60. XX w. zidentyfikował wirusa wywołującego jeden z typów tej choroby.
 • Warto wiedzieć
  typ ogrodu — spacerowy park miejski
  projektanci — Feliks Radwański, Florian Straszewski
  fundator/właściciel — Senat Wolnego Miasta Krakowa
  data założenia — 1815
  lokalizacja — Kraków
  powierzchnia — 20 ha
  Planty Krakowskie to park miejski, otaczający najstarszą część Krakowa o obwodzie 4000 m i szerokości pasa zieleni od 40 do ok. 120 m. Poprzecinany jest wychodzącymi ze Starego Miasta ulicami. Inicjatorem powstania Plant był Feliks Radwański (1756–1826), a po jego śmierci pracami kierował Florian Straszewski (1766–1847). Planty Krakowskie powstały na miejscu dawnych obronnych murów miejskich i otaczającej je fosy. Decyzję o ostatecznym zburzeniu murów i zastąpieniu ich pasem zieleni podjęto w latach 1815–1820. Ze starych fortyfikacji pozostawiono jedynie Barbakan, dookoła którego zaaranżowano zieleniec. Na pozyskanych terenach urządzono powszechnie dostępny park miejski. Pierwotnie urządzony był w stylu klasycystycznym — geometrycznym (proste aleje przecinane poprzecznymi mniejszymi alejami, okrągłe place). W miarę upływu czasu, w poszczególnych częściach Plant na pierwotny rysunek nałożono zmiany, stosownie do obowiązujących w ogrodnictwie stylów: park angielski (po 1840), neoromantyczny (ok. 1880), secesyjny (ok. 1900) i modernistyczny (lata 30. XX w.). Dzieli się na osiem części — ogrodów wewnętrznych, których nazwy pochodzą od najbliższego otoczenia. W ten sposób powstały: Dworzec (powiązany widokowo z zieleńcem na Pl. Św. Ducha przed Teatrem im. J. Słowackiego), Barbakan (1906 r.), Florianka, Pałac Sztuki, Uniwersytet (ta część przylega do Collegium Novum), Wawel, Gródek i Stradom.
  Planty obsadzone są kasztanowcami, lipami, jesionami klonami i topolami. Szatę roślinną uzupełniono grupami krzewów i klombami, w późniejszym okresie dosadzając roślinność bardziej egzotyczną, zwłaszcza w kwietnikach. Aranżowano kameralne wnętrza ogrodowe. W sezonie letnim wystawiano drzewka w kubełkach. Całość dopełniono małą architekturą — fontannami, ławkami, mostkami i kioskami, altanami. Trawniki otoczono niskimi ogrodzeniami. Obecnie dodano także kamienny zarys dawnych murów obronnych i baszt (w których miejscu umieszczono tablice z ich nazwami).
  Planty Krakowskie stały się miejscem spacerów i spotkań mieszkańców miasta. W 1874 r. postawiono na Plantach pierwszy pomnik — obelisk Floriana Straszewskiego (E. Stehlik). Od tego czasu Planty stały się miejscem upamiętniania wybitnych osób. Kolejno stawiano pomniki: Grażyny i Litawora dla upamiętnienia Adama Mickiewicza (1886 r.), Lilli Wenedy dla upamiętnienia Juliusza Słowackiego (A. Daun 1885 r.), Jadwigi i Jagiełły (Oskar Sosnowski 1886 r.), Artura Grottgera (Wacław Szymanowski 1901 r.), Michała Bałuckiego (T. Błotnicki 1911 r.), Mikołaja Kopernika (1900 r., na Plantach od 1953 r.), Bohdana Zalewskiego (P. Weloński 1886 r.). Dookoła pomników urządzano kwietniki i tworzono, jako tło, zielone kulisy z krzewów i drzew.
  W czasie II wojny światowej Planty uległy częściowemu zniszczeniu. Po wojnie prowadzono jedynie działalnia zachowawcze. Poważne prace renowacyjne rozpoczęto dopiero po 1989 r. i są kontynuowane do dzisiaj.
  Juliusz W. Zacher
 • To ciekawe
  Wyrazy zaczerpnięte z języków słowiańskich występują zresztą w jidysz od wielu setek lat. Babcia to w jidysz bobe, dziadek — zejde, niania — nianie. W słownictwie przyrodniczym spotykamy takie słowa jak jodłe, sosne, koze, flondre i małpke. Po zapożyczenia z polszczyzny sięgali też Żydzi w chwili gniewu, wypominając rozmówcy, że jest szełme, kanalie, a nawet szczerwe. Te słowa brzmią dla nas zabawnie. Niektóre z nich mają zresztą w jidysz odcień żartobliwy; w poważniejszym kontekście używa się słów wywodzących się z niemieckiego.
Hasło dnia: film dokumentalny

Cytat dnia

„Muszę niestety wyznać, że moim zdaniem byłoby dla tego ludu o wiele lepiej, gdyby nigdy nie poznał naszych osiągnięć i umiejętności uprzyjemniających życie. Ludzie ci nie mogą już wrócić do stanu, w którym żyli, zanim zostali przez nas odkryci”
Cook o Tahitańczykach

Rekordziści

Największa pustynia w Ameryce Północnej
Chihuahua — 455 tys. km2.

Imieniny

Lip 28

Ady, Aliny, Innocenty, Innocentego, Melchiora, Samsona, Świętomira, Wiktora, Wiktoriana

Dzień w historii

Lip 28

zdarzyło się
1975
pierwsze wejście na Broad Peak Central — K. Głazek, M. Kęsicki, J. Kuliś, B. Nowaczyk i A. Sikorski (Polska).
2000
otwarcie polskiego cmentarza wojennego w Katyniu.
urodzili się
1887
Duchamp Marcel, malarz francuski.
1927
Ashbery John, poeta amerykański.
odeszli
1794
Saint-Just Antoine Louis Léon de, fr. polityk okresu rewolucji 1789–99, jeden z przywódców jakobinów.
1794
Robespierre Maximilien François Marie de, polityk fr. okresu rewolucji 1789–99, przywódca jakobinów.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia