• Na czasie
    Po upadku (w rezultacie I wojny światowej) wszystkich mocarstw zaborczych i w wyniku urzeczywistnienia się dążeń kilku pokoleń Polaków możliwe stało się w 1918 r. przywrócenie niepodległej Rzeczypospolitej, na której czele stanął z tytułem Naczelnika Państwa Józef Piłsudski. O granicach nowej Polski zdecydowały postanowienia traktatu wersalskiego (1919 r.) i czyn zbrojny odrodzonej armii — wojna polsko-bolszewicka, wojna z Ukraińcami o Galicję Wschodnią, wyprawa Żeligowskiego na Wilno, powstania wielkopolskie i śląskie. Ostatecznie w 1923 r. państwo polskie obejmowało ponad połowę terytorium dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także niewielki fragment Górnego Śląska. Pozostałe ziemie monarchii polsko-litewskiej znalazły się w obrębie niepodległej Litwy i Łotwy oraz sowieckich republik — ukraińskiej i białoruskiej. Skrawki Prus Królewskich i Wielkopolski pozostały przy Niemczech. Z Gdańska i okolic w Wersalu utworzono Wolne Miasto. II RP dzieliła się na 17 województw.
    Bartłomiej Kaczorowski
  • Historia Polski w herbie
    Nowelizacja Konstytucji z 30 XII 1989 roku wymieniała jako godło państwowe Rzeczypospolitej Polskiej białego orła w złotej koronie, umieszczonego na czerwonej tarczy. Oficjalny wzór wprowadziła ustawa z 9 II następnego roku. Autorem projektu został Andrzej Heidrich, który tylko w nieznacznym stopniu zmodyfikował godło państwowe II Rzeczypospolitej: brak bordiury, zmiana zakończeń przepaski na piersi orła — z pięcioramiennych gwiazdek na trójliścia z dwiema mniejszymi wypustkami.
  • To ciekawe
    W starożytnym Rzymie kobiety farbowały włosy. Niektóre nosiły misterne uczesania. Loki przytrzymywano szpilkami, wstążkami i sznurkami pereł.

Rekordziści

Najdłuższa jaskinia w Polsce
Wielka Jaskinia Śnieżna — ponad 22 km.

Cytat dnia

„Trudniej kochać bliźniego niż małego fiata.”
Rana

Imieniny

Sty 20

Dobrochny, Dobroniegi, Euzebiusza, Fabiana, Pabiana, Sebastiana, Sebastiany

Dzień w historii

Sty 20

zdarzyło się
1993
objęcie urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych przez demokratę Billa Clintona.
2000
wręczenie ambasadorowi Rosji noty uznającej dziewięciu dyplomatów rosyjskich za persona non grata w związku podejrzenia o działalność agenturalną tych osób.
urodzili się
1920
Fellini Federico, wł. reżyser i scenarzysta film.; jeden z najwybitniejszych twórców kina świat.; mistrz filmu autorskiego.
1946
Lynch David, amer. reżyser, scenarzysta i producent film., malarz.
odeszli
1745
Karol VII, z dyn. Wittelsbachów, elektor bawarski od 1726, cesarz rzym.-niem. od 1742.
1826
Staszic Stanisław, działacz i pisarz polit., przyrodnik, filozof, publicysta, ksiądz.

Popularne słowa

Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia