• Na czasie
  „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków — Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” — czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytaj więcej.
 • Dziś obchodzimy
  Dzień bez Długów jest obchodzonym od 2009 nieoficjalnym polskim świętem, którego przesłaniem jest uczulenie naszych rodaków na kwestię świadomego zarządzania własnymi pieniędzmi. Jakie znasz związki frazeologiczne związane z długiem?
 • Historia Polski w źródłach
  Jako wódz naczelny armii polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie państwa polskiego niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski.
  Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych — wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym.
  Państwo polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski — przez ustrój, zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na armii polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia polskiej Rzeczypospolitej odrodzonej i niepodległej.
 • To ciekawe
  Najstarsze wyobrażenia znaków Zodiaku pochodzą z Bliskiego Wschodu. Na babilońskiej płytce z terakoty sprzed 4000 lat możemy podziwiać znak Wodnika — przedstawionego w postaci brodatego mężczyzny, z którego rąk wypływają dwa strumienie.
Hasło dnia: Smith Adam

Rekordziści

Największy bezkręgowiec świata
kałamarnica Architheuthis dux — ten głowonóg może mieć długość (łącznie z ramionami) nawet ok. 20 m i ważyć kilka ton.

Cytat dnia

„Lepiej jest być dobrym, niż być oryginalnym”

Imieniny

Lis 17

Drogomira, Drogomiry, Drogosza, Elżbiety, Grzegorza, Hildy

Dzień w historii

Lis 17

zdarzyło się
1989
„aksamitna rewolucja” w Czechosłowacji; obalenie władzy komunistów.
1370
koronacja Ludwika I Wielkiego w Krakowie, pomimo nacisku Wielkopolan na powrót do tradycji koronacji gnieźnieńskich; unia personalna z Węgrami.
urodzili się
1895
Bachtin Michaił M., ros. myśliciel, estetyk i metodolog, teoretyk dialogu, badacz literatury i języka rosyjskiego.
1942
Scorsese Martin, amer. reżyser, scenarzysta, aktor, pochodzenia wł.; jeden z gł. odnowicieli filmu amer. w latach 70.
odeszli
1494
Pico della Mirandola Giovanni, książę, wł. filozof i filolog ze środowiska humanistów skupionych wokół Lorenza de Medici.
1967
Bergman Bo Hjalmar, pisarz szwedzki.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia