• Na czasie
    „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków — Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” — czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytaj więcej.
  • Historia Polski w herbie
    Nowelizacja Konstytucji z 30 XII 1989 roku wymieniała jako godło państwowe Rzeczypospolitej Polskiej białego orła w złotej koronie, umieszczonego na czerwonej tarczy. Oficjalny wzór wprowadziła ustawa z 9 II następnego roku. Autorem projektu został Andrzej Heidrich, który tylko w nieznacznym stopniu zmodyfikował godło państwowe II Rzeczypospolitej: brak bordiury, zmiana zakończeń przepaski na piersi orła — z pięcioramiennych gwiazdek na trójliścia z dwiema mniejszymi wypustkami.
  • To ciekawe
    Koran wprawdzie wyraźnie podkreśla przewagę mężczyzny nad kobietą, trzeba jednak pamiętać, że w porównaniu z okresem przedmuzułmańskim prawodawstwo islamu przyniosło poprawę pozycji kobiety, przede wszystkim w zakresie prawa do dziedziczenia i prawa małżeńskiego. Mekkańskie sury koraniczne potępiają zwyczaj zabijania nowonarodzonych dziewczynek oraz wykorzystywanie wdów i sierot. Islam przyznał kobietom prawo dziedziczenia i zapewnił im ochronę ze strony rodziny — mężczyzna miał od tej pory obowiązek utrzymania żony i dzieci. Chociaż wielożeństwo było w islamie dozwolone, mężczyzna musiał ograniczyć się do czterech żon i traktować je równo.
Hasło dnia: naczelnik państwa

Rekordziści

Największa pustynia na Ziemi
Sahara — 7000–9000 tys. km2.

Cytat dnia

„Człowiek wchodzi w hałaśliwy tłum, aby zagłuszyć wewnętrzne wołanie o ciszę”
Zbłąkane ptaki

Imieniny

Sty 20

Dobrochny, Dobroniegi, Euzebiusza, Fabiana, Pabiana, Sebastiana, Sebastiany

Dzień w historii

Sty 20

zdarzyło się
1930
układ w Hadze wprowadzający w życie plan spłaty niemieckich reparacji wg projektu Owena Younga.
2000
wręczenie ambasadorowi Rosji noty uznającej dziewięciu dyplomatów rosyjskich za persona non grata w związku podejrzenia o działalność agenturalną tych osób.
urodzili się
1930
Aldrin Edwin Eugene, astronauta amerykański.
1865
Tuhan-Baranowski Mychajło, ukraiński ekonomista, polityk i historyk.
odeszli
1745
Karol VII, z dyn. Wittelsbachów, elektor bawarski od 1726, cesarz rzym.-niem. od 1742.
1936
Jerzy V, z dyn. Koburgów (od 1917 p.n. Windsor), król W. Brytanii i Irlandii oraz dominiów bryt. i ces. Indii od 1910.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia