• Na czasie
  decyzją parlamentarzystów jest rokiem sześciu patronów: Josepha Conrada, marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego, błogosławionego Honorata Koźmińskiego i Tadeusza Kościuszki. Rok 2017 jest też Rokiem Rzeki Wisły.
 • Warto wiedzieć więcej
  Desroches — samotność piaszczystego luksusu
  rodzaj — wyspa
  nazwa — Desroches, fr. Île Desroches
  państwo — Seszele
  położenie — Ocean Indyjski, archip. Seszeli
  powierzchnia — 4,2 km2
  Na Desroches leci się małym samolotem z Mahé, największej z wysp Seszeli. Lot trwa godzinę. Desroches to największa, choć zajmuje zaledwie 4,2 km2, wyspa w koralowej grupie Amirantów. Od pozostałych oddziela ją kanał o szerokości 20 km i głębokości 1650 m. W najszerszym miejscu Desroches ma zaledwie 1,5 km, ale mimo to znalazło się na niej miejsce na lądowisko.
  Cała wyspa to wielki gaj palm kokosowych, zajmujących ponad 90% powierzchni. Tylko wybrzeża są inne. Tam rosną głównie drzewa takamaka (Calophylum takamahaca) i filaosy, zwane gdzie indziej kazuarynami (Casuarina esquisetifolia). Przy brzegu południowym ocean jest wzburzony, za to północ otwarta na wnętrze laguny jest spokojna. Wody laguny pełne są małych, kolorowych ryb. Żyje też tam sporo dużych żółwi morskich (Eretmochelys imbricata). Mało już zostało na świecie miejsc, w których można je spotkać w takiej ilości i z tak bliska obserwować. Niemal cała wyspa to plaża, ale ta najlepsza sięga 10 m w głąb lądu. Piasek jest biały i bardzo drobny.
  Słonej wody jest w bród, brak natomiast wód słodkich. Ich brak sprawił, że Desroches zaludniono późno. Dziś mieszka tam prawie 70 osób. Niemal wszyscy trudnią się obsługą turystów. Jedyny, znajdujący się zaledwie 20 m od brzegu hotel posiada 20 luksusowych pokoi z 40 miejscami, satelitarną łączność ze światem i wodociąg wykorzystujący słodką wodę oczyszczoną w odsalarni wód gruntowych. W hotelu znajduje się jedyna restauracja. Cyklony na Desroches to rzadkość, ale ciekawe, co czuli turyści, którzy mieszkali w hotelu w połowie maja 1990 r., gdy cyklon Ikonjo zdmuchnął większą część budynku.
  O ile turyści pławią się w luksusie, o tyle tubylcy żyją w trudnych warunkach. Domy kryte blachą nie dają schronienia przed upałem. Osiedle nie ma wodociągu. Poza niewielkim boiskiem brak tutaj terenów rekreacyjnych.
  Maciej Jędrusik
 • To ciekawe
  Muzułmanin nie musi iść do meczetu, by się pomodlić. Modlitwę można odmówić w każdym miejscu. Obowiązkowe w meczecie są jedynie południowe modły piątkowe. Ubiór przystępującego do modlitwy powinien być schludny i czysty. Modlitwę odmawia się bez butów (zostawiane są w szafkach przy wejściu do meczetu lub przed salą modłów), zwykle na modlitewnym dywaniku lub na macie. Miejsce, w którym muzułmanin się modli, powinno być rytualnie czyste; modlitwy nie można zatem odmawiać w miejscach uważanych przez islam za nieczyste: na cmentarzach, śmietnikach, w rzeźniach czy łaźniach.
Hasło dnia: smaczliwka

Rekordziści

Najdłuższa jaskinia na Ziemi
Jaskinia Mamucia — 571,3 km.

Cytat dnia

polskie przysłowie, znane już co najmniej w XVII w.; imię Matysek jest zdrobniałą formą Matiasa (Matiasza), wywodzącego się, podobnie jak Maciej (Maciek), od biblijnego imienia Mathia. Oba te imiona (Matias i Maciej) były bardzo popularne wśród ludności wiejskiej, już w XVI w. stały się synonimem chłopa, zwłaszcza prostackiego i gruboskórnego. Jednocześnie imiona te nadawano kotom (na Podhalu konie często są nazywane Kuba, w Rosji koty — Waśka), z czasem, pisane małą literą, stały się ich synonimami. W takim znaczeniu matysek występuje w bajce F. Morawskiego Kot i szczur stary („Przyszła kryska na matyska i oto dynda”) a matias w przysłowiu „Dobra psu mucha, a matiaszowi płotka”. Kryska oznacza oczywiście śmierć (koty uważano za zwierzęta wyjątkowo sprytne, wywijające się z wielu opresji, stąd tragiczny finał jego wyczynów oznacza „doigrał się”, w dawnej Polsce, jeśli kota uznano za domowego szkodnika, bezlitośnie wieszano).

Imieniny

Sie 23

Filipa, Ireneusza, Justyniana, Lubomiry, Róży

Dzień w historii

Sie 23

zdarzyło się
1921
objęcie tronu irackiego przez Fajsala I z dynastii haszymidzkiej.
1944
przejście Rumunii na stronę aliantów.
urodzili się
1921
Arrow Kenneth Joseph, ekonomista amerykański.
1924
Solow Robert Merton, ekonomista amerykański.
odeszli
1305
Wallace William, szkocki przywódca walk o niepodległość, bohater narodowy.
1902
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia