• Na czasie
    „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków — Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” — czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytaj więcej.
  • Historia Polski w herbie
    Odrodzone jesienią 1918 roku Państwo Polskie powróciło do historycznego godła — Orła Białego. Na tarczy herbowej znalazło się przedstawienie orła w koronie zamkniętej, w kształcie odwołującym się do tradycji końca XVIII i początków XIX wieku. Oficjalnie wzór wprowadziła ustawa Sejmu Ustawodawczego RP z 1 VIII 1919 roku.
  • To ciekawe
    Koran wprawdzie wyraźnie podkreśla przewagę mężczyzny nad kobietą, trzeba jednak pamiętać, że w porównaniu z okresem przedmuzułmańskim prawodawstwo islamu przyniosło poprawę pozycji kobiety, przede wszystkim w zakresie prawa do dziedziczenia i prawa małżeńskiego. Mekkańskie sury koraniczne potępiają zwyczaj zabijania nowonarodzonych dziewczynek oraz wykorzystywanie wdów i sierot. Islam przyznał kobietom prawo dziedziczenia i zapewnił im ochronę ze strony rodziny — mężczyzna miał od tej pory obowiązek utrzymania żony i dzieci. Chociaż wielożeństwo było w islamie dozwolone, mężczyzna musiał ograniczyć się do czterech żon i traktować je równo.
Hasło dnia: Litwa Środkowa

Rekordziści

Najmniejszy kontynent Ziemi
Australia — 7,7 mln km2 (wraz z Tasmanią i wyspami przybrzeżnymi).

Cytat dnia

polskie przysłowie, znane już co najmniej w XVII w.; imię Matysek jest zdrobniałą formą Matiasa (Matiasza), wywodzącego się, podobnie jak Maciej (Maciek), od biblijnego imienia Mathia. Oba te imiona (Matias i Maciej) były bardzo popularne wśród ludności wiejskiej, już w XVI w. stały się synonimem chłopa, zwłaszcza prostackiego i gruboskórnego. Jednocześnie imiona te nadawano kotom (na Podhalu konie często są nazywane Kuba, w Rosji koty — Waśka), z czasem, pisane małą literą, stały się ich synonimami. W takim znaczeniu matysek występuje w bajce F. Morawskiego Kot i szczur stary („Przyszła kryska na matyska i oto dynda”) a matias w przysłowiu „Dobra psu mucha, a matiaszowi płotka”. Kryska oznacza oczywiście śmierć (koty uważano za zwierzęta wyjątkowo sprytne, wywijające się z wielu opresji, stąd tragiczny finał jego wyczynów oznacza „doigrał się”, w dawnej Polsce, jeśli kota uznano za domowego szkodnika, bezlitośnie wieszano).

Imieniny

Gru 17

Floriana, Łazarza, Modesta, Olimpii, Olimpiusza

Dzień w historii

Gru 17

zdarzyło się
1926
prawicowy przewrót wojskowy na Litwie; objęcie urzędu prezydenta przez Antanasa Smetonę (do 1940) i premiera przez Augustinasa Voldemarasa (do 1929).
1653
okrążenie armii królewskiej w obozie pod Żwańcem przez wojska kozacko-tatarskie — powtórzenie postanowień zborowskich.
urodzili się
1792
Corazzi Antonio, architekt włoski.
1897
Broniewski Władysław, poeta, tłumacz.
odeszli
1847
Maria Ludwika, cesarzowa Francji.
594
Grzegorz z Tours, historyk, kronikarz i hagiograf, pochodzenia galo-rzym.; zw. ojcem historii fr; żył i działał w państwie frankijskim.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia