• Na czasie
  techn. bezzałogowy statek latający, przeważnie niewielkich rozmiarów, sterowany zdalnie lub poruszający się zgodnie z zaprogramowaną trajektorią; wykorzystywany głównie w wojsku, coraz częściej także zastosowania cywilne.
  >>
 • Warto wiedzieć
  Kanion Colca położony jest w południowym Peru, ok. 160 km na północny zachód od miasta Arequipa, pomiędzy pasmami górskimi Cordillera de Chilea na północy i Cordillera de Ampata na południu.
  Długość kanionu wynosi ponad 100 km, a jego ściany, licząc od poziomu rzeki, wznoszą się w najwyższym punkcie na 3200 m z jednej i 4200 m z drugiej strony rzeki Colca. Dwa razy głębszy od północnoamerykańskiego Wielkiego Kanionu Kolorado, jest powszechnie uznawany za najgłębszy kanion świata, choć, m.in. w wyniku nieprecyzyjnie określonej różnicy między kanionem a doliną, jest to ciągle przedmiotem sporów.
  W 1981 grupa Polaków, jako pierwsza w historii, kajakami i pontonem pokonała dotąd nie zdobyty, ponad stukilometrowy odcinek rzeki Colca, oceniany miejscami na V oraz VI, najwyższy, stopień trudności. Wyczyn ten, określany jako zdobycie rzecznego Mount Everest, został wpisany do księgi Rekordów Guinessa.
  Rozsławiony w latach 80. kanion przyciąga obecnie ok. 60 tys. turystów rocznie i stanowi ważne źródło dochodu mieszkańców okolicznych wiosek. Doliny oferują wspaniałe widoki, a z niektórych wsi można odbyć pieszą wędrówkę do dna kanionu. Jedną z atrakcji jest szansa ujrzenia szybujących nad zboczami kondorów.
  W dolinie rzeki Colca znajdują się jedne z najstarszych systemów tarasów uprawnych na świecie; datę ich powstania szacuje się na ok. V w. n.e.
  Anita Kucharska i Maciej „Kruger” Kiersztyn
  >>
 • To ciekawe
  Czy wiesz, że we Wszechświecie ponad 99,9% materii stanowi plazma?
  Więcej ciekawostek znajdziesz w Encyklopedii przyrodniczej
  >>
Hasło dnia: paradoks zegarów

Cytat dnia

„Eine Flugmaschine zu erfinden bedeutet nichts; sie zu bauen nicht viel; sie zu erproben — alles” [‘wynalezienie maszyny latającej jest niczym; czymś jest jej zbudowanie; wszystkim — jej wypróbowanie’]

Rekordziści

Najwyższy czynny wulkan w Antarktyce
Erebus — 3795 m.

Imieniny

Maj 30

Bolemysła, Bony, Brodzisława, Feliksa, Ferdynanda, Ferdynandy, Jana, Joanny, Mirogniewa, Sulirada, Żanety, Żanny

Dzień w historii

Maj 30

zdarzyło się
1967
ogłoszenie przez plemię Ibo secesji nigeryjskiej prowincji Biafra; początek wojny domowej (do 15 I 1970).
1159
śmierć Władysława II Wygnańca; Bolesław IV Kędzierzawy staje się prawomocnym seniorem.
urodzili się
1896
Hawks Howard, amer. reżyser filmowy.
1892
Ostrowitianow Konstantin W., ekonomista sowiecki.
odeszli
1640
Rubens Peter Paul, flamandzki malarz, rysownik i grafik.
1960
Pasternak Boris L., ros. poeta, prozaik i tłumacz.

Popularne słowa

Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia