• Na czasie
  uczelnia kształcąca pracowników naukowych oraz najwyżej kwalifikowanych pracowników w poszczególnych zawodach, prowadząca także prace naukowo-badawcze; w Polsce: uniwersytety, politechniki, akademie — rolnicze, ekonomiczne, teologiczne (i papieskie wydziały teologiczne), muzyczne, sztuk pięknych, wychowania fizycznego, wyższe szkoły pedagogiczne, inżynierskie, morskie, oficerskie.
 • Dziś obchodzimy
  Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem został ustonowiony przez ONZ i jest obchodzony od 1992; ma uświadomić konieczność likwidacji ubóstwa, szczególnie w krajach słabiej rozwiniętych.
 • Warto wiedzieć więcej
  Hamburgery — to symbol amerykańskiej gastronomii. Dostępne są w różnych rozmiarach (tzw. ćwierćfunciaki i większe, o objętości 1/3 funta). Podstawowym dodatkiem jest ser, wtedy otrzymujemy cheesburgera, ale niekoniecznie musi być to zwykły ser żółty. Bardziej wyrafinowane lokale podają hamburgery na ciemnym chlebie z serem pleśniowym i egzotycznymi warzywami — takiemu daniu daleko do zwykłego HappyMeala z McDonalds‘a. Oprócz kotleta i sera, do prawdziwego hamburgera dodawane są warzywa i mogą być one przeróżne, świeże i grillowane, zależnie od inwencji kucharza.
  Ewa Szabłowska
 • To ciekawe
  Skarabeusz, czyli żuk gnojak, był dla Egipcjan wcieleniem boga Słońca — Chepri. Wyobrażano sobie, że bóg pcha przed sobą Słońce podobnie, jak żuk toczy przed sobą kulki gnoju.
Hasło dnia: audiowizualna kultura

Rekordziści

Najwyższy czynny wulkan Ameryki Południowej
Llullaillaco — 6723 m.

Cytat dnia

„Jeślibym chwili rzekł: Jak pięknaś!
O, nadal trwaj! Nie uchodź mi!”
Faust

Imieniny

Paź 17

Arety, Ignacego, Ignacji, Lucyny, Łazarza, Sulichny, Sulisławy, Wiktora, Wiktoriana

Dzień w historii

Paź 17

zdarzyło się
1861
założenie przez obóz „czerwonych” swojego pierwszego organu kierowniczego — Komitetu Miejskiego (powstanie styczniowe, Królestwo Polskie).
1863
objęcie dyktatury przez Romualda Traugutta (powstanie styczniowe).
urodzili się
1915
Miller Arthur, pisarz amerykański.
1918
Hayworth Rita, właśc. Margarita Carmen Cansino, amerykańska aktorka filmowa, pochodzenia hiszpańskiego; jedna z najpiękniejszych gwiazd hollywoodzkich, zw. wielką amerykańską boginią miłości.
odeszli
1558
Trepka Eustachy, jeden z pierwszych w Polsce działaczy i pisarzy reformacyjnych, tłumacz.
1849
Chopin Fryderyk (Franciszek), kompozytor i pianista, współtwórca eur. romantyzmu.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia