• Na czasie
    uczelnia kształcąca pracowników naukowych oraz najwyżej kwalifikowanych pracowników w poszczególnych zawodach, prowadząca także prace naukowo-badawcze; w Polsce: uniwersytety, politechniki, akademie — rolnicze, ekonomiczne, teologiczne (i papieskie wydziały teologiczne), muzyczne, sztuk pięknych, wychowania fizycznego, wyższe szkoły pedagogiczne, inżynierskie, morskie, oficerskie.
  • Warto wiedzieć
    Klasyczny, usytuowany na przedmieściach mall jest wielkim klimatyzowanym hangarem. Jego forma zewnętrzna jest drugorzędna, klienci przecież i tak robią zakupy w środku. Mall jest skrajnym przykładem architektury, gdzie forma podąża za funkcją. Otoczony gigantycznym parkingiem, w środku mieści zazwyczaj supermarket, mniejsze sklepy i usługi przeplatane gastronomią oraz centrum rozrywki w postaci kina z kręgielnią i dyskoteką, usytuowane na najwyższych poziomach. W amerykańskich mallach dominuje układ imitujący europejskie założenia miejskie. Mamy tam główną ulicę handlową, biegnącą od części rozrywkowej do handlowej, przecinaną mniejszymi uliczkami. W środku obowiązkowo znajduje się placyk z fontanną. Mall to nie tylko miejsce zakupów i niedzielnej rekreacji rodzin z dziećmi. Włóczenie się po mallu jest ulubionym zajęciem nastolatków, a centralny placyk jest nieoceniony jako miejsce spotkań.
    Ewa Szabłowska
  • To ciekawe
    Prawdopodobnie pierwsi ludzie dotarli z Azji do Ameryki, korzystając z pomostu lądowego łączącego Syberię z Alaską. Powstał on po obniżeniu się poziomu oceanu w miejscu cieśniny Beringa, na skutek ochłodzenia klimatu. Zatem zmiana klimatu umożliwiła człowiekowi skolonizowanie Ameryki. Nie wiadomo dokładnie, kiedy to nastąpiło, na pewno nie później niż 14 tys. lat temu i prawdopodobnie nie wcześniej niż 40 tys. lat temu.

Cytat dnia

„Ocalałeś nie po to aby żyć
masz mało czasu trzeba dać świadectwo
(...) Bądź wierny. Idź”
Pan Cogito. Przesłanie Pana Cogito

Rekordziści

Najmniejszy ssak Polski
ryjówka malutka — dł. ciała 3,9–6,4 cm, masa 2–6,3 g.

Imieniny

Paź 22

Alodii, Ingi, Ingeborgi, Kordiana, Korduli, Przybychny, Przybysławy

Dzień w historii

Paź 22

zdarzyło się
1770
ogłoszenie przez konfederatów barskich stanu bezkrólewia, trwającego od śmierci Augusta III; wezwanie do usunięcia Stanisława Augusta; zbliżenie króla i Rosjan.
urodzili się
1890
Gaulle Charles André, fr. mąż stanu, generał.
1905
Kosma Joseph, kompozytor fr., pochodzenia węgierskiego.
odeszli
1906
Cézanne Paul, malarz fr.; jeden z najwybitniejszych artystów przeł. XIX i XX w.
1948
Hlond August, prymas Polski, kardynał, salezjanin.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia