• Na czasie
  Państwo Islamskie, (PI), Ad-Daula al-Islamijja, 2006–2013 Islamskie Państwo w Iraku, 2013–14 Islamskie Panstwo w Iraku i Lewancie,
  muzułmańska (sunnicka) organizacja terrorystyczna; założona 2006 na bazie wcześniejszej (założonej 2003 lub 2004 przez Abu Musab az-Zarkawiego) organizacji Dżama’at at-Tauhid wa-al-Dżihad, uchodzącej za odłam Al-Ka’idy, w wyniku unifikacji różnych grup fundemantalistycznych. Odpowiedzialna za ataki terrorystyczne na obszarze Iraku w okresie misji stabilizacyjnej. Dąży do przejęcia władzy nad częścią obszaru Bliskiego Wschodu (2014/2015 kontrolowała obszar północno-zachodniego Iraku i wschodniej Syrii). Na tych terenach dopuszcza się zbrodni na ludności cywilnej. 29 VI 2014 jednostronna deklaracja o powstaniu państwa islamskiego (kalifatu) na okupowanych przez organizację terenach. Od VIII 2014 siły USA dokonują nalotów na cele wojskowe związane z Państwem Islamskim. Przywódca — Abu Bakr al-Bagdadi (od 2010, 2014 ogłosił się kalifem); 2015 zamach w Muzeum Bardo w Tunezji.
 • Warto wiedzieć
  Ok. 10 km od peruwiańskiego miasta Nazca i jego słynącego z tajemniczych figur i linii płaskowyżu, znajduje się Zona Arqueologica Cantalloc, mieszcząca zespół tzw. akweduktów.
  Ludzie, którzy przed naszą erą przybyli znad oceanu w te pustynne rejony, prowadzili obserwacje i badania okolic, celem znalezienia warunkującej życie wody. Zauważyli, że deszcze padające od czasu do czasu w sąsiadujących z pustynią górach filtrują w głąb ziemi i zbadali przebieg podziemnych rzek na pustyni. W Zona Arqueologica Cantalloc, na odcinku ok. 1500 m znajduje się ok. 20 ujęć wody — akwedukty Cantalloc. Prowadzą do nich spiralne rampy o średnicy ok. 30 m każda, po których z łatwością można zejść na głębokość ok. 10 m i zaczerpnąć krystalicznie czystej wody spływającej z gór.
  Koryto podziemnej rzeki umocnione jest drewnianymi stropami i obudowane kamiennymi ścianami tak, że pomiędzy poszczególnymi akweduktami można przejść podziemnym korytarzem. Od początku istnienia tych akweduktów, raz do roku odbywa się ich czyszczenie — 2–3 niewielkiego wzrostu osoby przechodzą cały odcinek korytem rzeki pod ziemią i oczyszczają je z naniesionych przez wodę gałęzi i kamieni. Robi się tak do dziś, a dzień czyszczenia jest okazją do wielkiej fiesty. Miasto Nazca w dalszym ciągu czerpie wodę z tych właśnie podziemnych ujęć. Nazwa miejsca pochodzi od słów Na-Nazca, oznaczających — prawdopodobnie w języku wari — „bez wody”, „suchy”.
  Podobieństwo kształtu akweduktów do spiral czy ogona małpy wyrysowanych na płaskowyżu pozwala zakładać, że wykonała je ta sama cywilizacja. Jedna z teorii utożsamia rysunki na płaskowyżu z pewnego rodzaju prośbą do bogów o wodę.
  Anita Kucharska i Maciej „Kruger” Kiersztyn
 • To ciekawe
  Czy wiesz, że we Wszechświecie ponad 99,9% materii stanowi plazma?
  Więcej ciekawostek znajdziesz w Encyklopedii przyrodniczej
Hasło dnia: kamera telewizyjna

Cytat dnia

„Podjąłem się tej pracy (...) by za darmo nie pożywać chleba polskiego.”
Kronika

Rekordziści

Najszybszy rekin
ostronos — może pływać z prędkością nawet 35–50 km/h.

Imieniny

Paź 04

Dobromiły, Franciszka, Manfreda, Petroniusza

Dzień w historii

Paź 04

zdarzyło się
1957
umieszczenie na orbicie przez ZSRR pierwszego sztucznego satelity Ziemi (Sputnik 1).
1960
wyniesienie na orbitę pierwszego czynnego satelity łącznościowego — Courier 1B (USA).
urodzili się
1894
Beck Józef, polityk, pułkownik.
1801
Pecqueur Constantin, francuski ekonomista i socjalista utopijny.
odeszli
1582
Teresa z Ávili, święta, hiszp. mistyczka, reformatorka zakonu karmelitańskiego.
1970
Joplin Janis, amer. wokalistka, gitarzystka i kompozytorka rockowa.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia