• Na czasie
  W tym roku przypada 76. rocznica wybuchu II wojny światowej, największego w dziejach konfliktu zbrojnego o zasięgu ogólnoświatowym. Dowiedz się więcej o kampanii wrześniowej.
 • Warto wiedzieć
  Przez lata uważana za szaloną gringo, samotnie szukającą czegoś na pustynnym płaskowyżu Nazca, Maria Reiche jest osobą, której świat zawdzięcza poznanie tamtejszych tajemniczych rysunków.
  Maria urodziła się w 1903 w Dreźnie. Ukończyła matematykę i w 1932 wyemigrowała do Peru. Pod koniec lat 30. pracowała jako tłumacz dla amerykańskiego naukowca Paula Kosoka, który prowadził wówczas obserwacje niedawno odkrytych na płaskowyżu linii i figur. W 1946, już sama i bez żadnej pomocy materialnej zaczęła badać tajemnicze rysunki Nasca — finansowo wspierała ją tylko mieszkająca w Niemczech siostra, lekarka. W ciągu pierwszych 15 lat Marii udało się oczyścić i opisać rysunki na powierzchni ok. 150 km2. Mieszkała w wynajętym skromnym pokoiku na skraju płaskowyżu, spędzała dnie w suchym skwarze, a noce w przenikliwym zimnie pustyni, pieszo przemierzając ogromne przestrzenie, niejednokrotnie śpiąc pod gołym niebem. Jej praca i publikacje stopniowo nabierały rozgłosu i płaskowyżem zaczęło interesować się coraz więcej naukowców i ośrodków badawczych, wreszcie rząd Peru. Umożliwiano jej obserwację figur z powietrza — młodzi piloci przylatywali szkolić się w okolicach Nasca, aby Maria mogła wykonać niezbędne jej do pracy fotografie czy pomiary z powietrza. W latach 70. płaskowyż Nasca zaczął przyciągać setki turystów i Maria Reiche, pragnąc uchronić bezcenne geoglify przed rozdeptaniem, z własnych pieniędzy (pochodzących z publikacji książki Mystery on the Desert) opłacała strażników, aby patrolowali teren. Wreszcie w 1974, dzięki jej wysiłkom, płaskowyż został objęty ścisłą ochroną jako zabytek ludzkości i zakazano nań wstępu. Maria Reiche spędziła na pustyni ponad 40 lat swego życia. W tym czasie zlokalizowała, oczyściła i opisała kilkaset figur i linii mieszczących się na powierzchni 525 km2.
  U schyłku życia Maria otrzymała upragnione obywatelstwo peruwiańskie. Zmarła w 1998 w wieku 95 lat. Obecnie nieopodal miasta Nazca znajduje się poświęcone Marii Reiche muzeum wraz z grobem tej wielkiej badaczki.
  Anita Kucharska i Maciej „Kruger” Kiersztyn
 • To ciekawe
  Czy wiesz, że eukaliptus olbrzymi osiąga 155 m wysokości?
  Więcej ciekawostek znajdziesz w Encyklopedii przyrodniczej
Hasło dnia: Aborygeni

Cytat dnia

„Matematyka jest alfabetem, za pomocą którego Bóg opisał Wszechświat”

Rekordziści

Najwyższy czynny wulkan w Europie
Etna — 3323 m.

Imieniny

Wrz 04

Bonifacego, Idy, Irmgardy, Lilii, Liliany, Przemysła, Przemysława, Rozalii, Rozyny, Róży

Dzień w historii

Wrz 04

zdarzyło się
2003
apel Erytrei do ONZ i Unii Europejskiej, aby doprowadziły do skutku operację wytyczenia granicy z Etiopią.
1831
wysłanie przez Jana Krukowieckiego delegacji (z Ignacym Prądzyńskim) do Iwana Paskiewicza w celu rozpoczęcia pertraktacji (powstanie listopadowe).
urodzili się
1809
Słowacki Juliusz, poeta, dramaturg.
1934
Granger Clive William John, brytyjski ekonomista, matematyk i statystyk, mieszkający i pracujący w USA.
odeszli
1963
Schuman Robert, polityk fr., prawnik.
1997
Bharati Dharmawir, indyjski dramatopisarz, poeta i prozaik, tworzący w języku hindi.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia