• Na czasie
  Decyzją parlamentarzystów, rok 2016 jest rokiem Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, rokiem Henryka Sienkiewicza (w 100 rocznicę śmierci oraz 170 rocznicę urodzin), rokiem Feliksa Nowowiejskiego (w 70 rocznicę śmierci) oraz rokiem cichociemnych.
 • Warto wiedzieć
  fundator/ inicjator budowy — Mieszko I
  daty — X w.
  Pozostałości rezydencji pierwszych historycznych władców Polski.
  Na jednej z wysp wielkopolskiego Jeziora Lednickiego w końcu X w., prawdopodobnie za rządów księcia Mieszka I powstało monumentalne założenie rezydencjonalno-sakralne, najlepiej tego rodzaju zachowany zabytek architektury wczesnopiastowskiej. Do długiego piętrowego budynku dostawiono preromańską kaplicę-rotundę. Tu podejmował w 1000 cesarza Ottona III Bolesław I Chrobry, i stąd rozpostarto czerwony kobierzec do grobu Św. Wojciecha, po którym stąpał dostojny gość.
  Wyspę łączyły z brzegami dwa długie, drewniane mosty. Samą budowlę pokrywał tynk, różowiący się podczas deszczu. Kres wspaniałości Lednicy położył najazd księcia czeskiego Brzetysława w 1038. Spłonęły wówczas główne grody Wielkopolski — Poznań, Gniezno, Giecz i właśnie Lednica. Jeszcze przez dwa wieki odbudowany gród służył władcom, a przez cztery był tu czynny cmentarz. Do XX w. ruiny stanowiły źródło kamienia budowlanego. Dopiero prace archeologiczne podjęte w okresie międzywojennym i kontynuowane podczas przygotowań do Milenium Chrztu Polski i Tysiąclecia Państwa Polskiego (1966), odsłoniły ślady świetności jednej ze stolic dawnej Polski.
 • To ciekawe
  Mózg człowieka składa się z miliardów komórek nerwowych, z których każda może wytworzyć tysiące połączeń (tzw. synaps) z innymi komórkami. U podstaw uczenia się i pamięci leży tworzenie się nowych połączeń synaptycznych, a także ich wzmacnianie bądź osłabianie pod wpływem dostarczanych bodźców. Za każdym razem, gdy uczymy się czegoś nowego, w mózgu tworzy się nowy szlak, a przepływające po nim impulsy nerwowe utrwalają go i wzmacniają.
  Główne drogi nerwowe, wykorzystywane później w procesie nabywania i gromadzenia wiedzy, powstają w ciągu kilku pierwszych lat życia. Nowe połączenia synaptyczne mogą się wprawdzie rozwijać przez całe życie, ale przyrost ich liczby ulega znacznemu spowolnieniu. Umiejętności związane z danym systemem połączeń, np. znajomość nowego języka, najłatwiej jest przyswajać najwcześniej jak to jest możliwe, zanim zostaną one wykorzystane do innych celów. I rzeczywiście, kilkuletnie dziecko jest językowym geniuszem, z łatwością ucząc się nawet dwóch lub trzech języków na raz; w późniejszym wieku przyswojenie sobie nawet jednego nowego języka sprawia większą trudność.

Cytat dnia

„Opanowałem rzemiosło, wspaniale instrumentuję, nigdy nie jestem banalny i wreszcie odkryłem ten tak długo poszukiwany sezam — pomysł na chwytliwe, ale niebanalne motywy w mojej operze”
(do matki z Rzymu, 1859)

Rekordziści

Najwyższy czynny wulkan Ameryki Południowej
Llullaillaco — 6723 m.

Imieniny

Kwi 29

Angeliny, Augustyna, Bogusława, Bogusławy, Hugona, Hugony, Katarzyny, Myślimira, Piotra, Roberta

Dzień w historii

Kwi 29

zdarzyło się
1918
przewrót na Ukrainie; obwołanie naczelnikiem państwa Pawła Skoropadskyego.
1992
wojskowy zamach stanu w Sierra Leone.
urodzili się
1818
Aleksander II Romanow, cesarz ros. od 1855.
1901
Hirohito, wg tradycyjnej historiografii 124. cesarz Japonii.
odeszli
1980
Hitchcock Alfred, ang. reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
1984
Estreicher Karol, historyk sztuki, bibliograf.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia