Wyspa Taquile
 
Wyspa Taquile
Wyspa Taquile położona jest w peruwiańskiej, zachodniej części jeziora Titicaca, ok. 35 km od Puno. Ma ok. 7 km długości i 2 km szerokości. Mieszka tam obecnie ok.1800 Indian, będących potomkami Inków. Grupa ta ściśle przestrzega wielowiekowych tradycji, a wyspa stanowi swoistą enklawę plemienną i kulturową.
Społeczność Taquile jest wyznania katolickiego, szczególnie rygorystycznie przestrzega się tam jednak trzech przykazań religii inkaskiej: nie kłam, nie kradnij i nie leń się. To ostatnie jest jaskrawo widoczne na przykładzie szydełkujących, w marszu czy podczas luźnej rozmowy... mężczyzn (!) i kobiet bezustannie nawijających przędzę na wrzeciona. Mieszkańcy Taquile żyją w komunie — wszystkie większe prace wykonuje się wspólnie. Nie ma tu policji, a wszelkie spory rozwiązywane są w ramach społeczności, publicznie, na głównym placu wyspy. Taquile cieszy się ogromną autonomią — mieszkańcy nie płacą państwu żadnych podatków, nie korzystają z pomocy społecznej, zgony nie są stwierdzane formalnie. Nie ma tam samochodów ani dróg, nie używa się zwierząt pociągowych. Ludność utrzymuje się z uprawy i hodowli, ostatnio również z turystyki. Na wyspie nie ma jednak hoteli — turysta przydzielony jest odgórnie do rodziny, na którą przypada w danym dniu kolej. Wszystkie wyroby i pamiątki sprzedaje się w jednym sklepie, a należności wypłacane są raz w tygodniu. Sprzedaje się tu najczęściej ubrania, misternie wykonane pasy i czapki — tkane lub zrobione na drutach czy szydełku. Mieszkańcy uznawani są za najlepszych tejedores (szydełkujący, tkacz) świata. Każdy towar ma wypisaną cenę oraz nazwisko rodziny, która go wykonała. Targowanie się jest tu niedopuszczalne — to ewenement w kraju, gdzie targuje się wszędzie i o wszystko. Mieszkańcy na co dzień noszą barwne stroje ludowe o symbolicznych elementach: żonaci mężczyźni mają czapki kolorowe, kawalerowie — z białym zakończeniem, szefowie wioski mają na głowie kapelusze. Kobiety w jasnych spódnicach to panny, w ciemnych — mężatki.
Na Taquile raz do roku, 3 maja, odbywa się masowy ślub, udzielany ok. 10-25 parom przez biskupa przyjeżdżającego z Puno. Wesele trwa 15 dni — tydzień w domu rodziców pana młodego, drugi tydzień u panny młodej.
Na wyspie znajdują się przedinkaskie tarasy uprawne oraz ruiny, pochodzące najprawdopodobniej jeszcze z okresu cywilizacji Tiahuanaco. Silniejsi, bardziej rozwinięci kulturowo i cywilizacyjnie Inkowie pojawili się na Taquile w pierwszej połowie drugiego tysiąclecie n.e., wprowadzając swoje obyczaje, religię oraz język quechua.
Anita Kucharska i Maciej „Kruger” Kiersztyn
zgłoś uwagę
Ilustracje
Taquile, wyspa na jeziorze Titicaca, szydełkujący mężczyźni (Peru)fot. A. Kucharska/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Taquile, wyspa na jeziorze Titicaca, kościół (Peru)fot. A. Kucharska/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia