Sri Lanka
 
Sri Lanka — wyspa herbaty
rodzaj — wyspa
nazwa — Sri Lanka
państwo — Sri Lanka
położenie — Ocean Indyjski
Sri Lanka — dawny Cejlon, leży na Oceanie Indyjskim u południowo-wschodnich wybrzeży Półwyspu Indyjskiego (80 km). Choć zbudowana z podobnych skał co Dekan, ma od niego więcej uroku. Wnętrze zajmuje wznoszący się aż do 1500 m n.p.m. Płaskowyż Centralny, zbudowany głównie z gnejsów i kwarcytów. Południe wyspy jest wyższe. To tam wyrosły najwyższe szczyty Sri Lanki — Pidurutalagala (2524 m n.p.m.) oraz Szczyt Adama (2243 m n.p.m.). Wschód i północ są znacznie niższe. Na północy rozciągają się wapienne niziny, na wschodzie lekko pofalowane równiny. A wszystko otaczają wybrzeża, pełne piaszczystych plaż porośniętych gajami palm kokosowych. Na wyspie jest ciepło (średnia temperatura powietrza 22–33°C na wybrzeżach), tylko góry są nieco chłodniejsze. Niemal równie ciepłe są wody morskie. Deszcze obficie zraszające wyspę, zwłaszcza w czasie europejskiej wiosny i jesieni, sprzyjają wegetacji. Niestety, naturalna roślinność zachowała się zaledwie na ⅓ powierzchni. Ale wciąż w głębi wyspy można natknąć się na cynamonowce, a gdzie indziej dosyć powszechne są wielkie mango i drzewa chlebowe. W lasach Sri Lanki żyją dziko słonie. Wiele z nich zostało oswojonych; wykorzystuje się je m.in. do budowy dróg i karczowania pól. Używano ich do tych celów i dawniej, w czasach, gdy Cejlon był posiadłością brytyjską. Powstały wówczas ogromne plantacje.
Najważniejszymi uprawami plantacyjnymi są palma kokosowa i kauczukowiec, ale Sri Lanka w świecie słynie przede wszystkim z wyśmienitej herbaty. To największe bogactwo eksportowe wyspy. Uprawę herbaty wprowadzili Anglicy w 1880 r., a obecnie Sri Lanka jest jednym z największych światowych producentów tej używki.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Sri Lanka, plantacje herbaty w regionie Nuwara Elija fot. M. Dzwonkowska/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Budda, posąg z Galihary, XII w. (Cejlon)fot. B. Ostrowska/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Makaki manga (Macaca sinica), Sri Lankafot. M. Dzwonkowska/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia