Salar de Uyuni
 
Salar de Uyuni
Położony na wysokości 3653 m n.p.m. w południowo-zachodniej części boliwijskiego płaskowyżu altiplano, Salar de Uyuni jest największym solniskiem na świecie. Choć nie tak sławne jak północnoamerykańskie Great Salt Lake jest jednak od niego ponad dwukrotnie większe — posiada powierzchię; około 12 000 km2. Jest ono, wraz z kilkoma innymi solniskami (m.in. Salar de Coipasa i Salar de Chiguana) oraz dwoma słonymi jeziorami (Uru Uru i Poopó), pozostałością po znajdującym się na tym obszarze słonym jeziorze Minchín, które w późnym Plejstocenie zajmowało większość terytorium dzisiejszej Boliwii.
W okresie mniej więcej od kwietnia do października Salar de Uyuni jest wielką słoną pustynią zaś od listopada do marca, w porze deszczowej, zamienia się w wielkie słone jezioro, którego głębokość waha się od 0,3 do 1,5 m. Solnisko stanowi niezwykle ważne źródło minerałów. Z jego dna wydobywana jest sól, której warstwa w solnisku ma grubość ok.10 m, a zasoby oceniane są na około 64 miliardy ton. i boru.
Oprócz soli Salar de Uyuni posiada jedną z największych na świecie rezerw litu oraz znaczące ilości potasu, magnezu Salar de Uyuni to jednak przede wszystkim wielka atrakcja turystyczna. Jest celem licznych wycieczek organizowanych zarówno przez boliwijskie, jak i chilijskie biura podróży. Na taką 2 lub 4-dniową wyprawę wyruszyć można jeepem, najczęściej w 6-osobowej grupie.
Na obszarze solniska znajdują się „Hoteles del Sal”- dwa hotele zbudowane z solnych cegieł, których wyposażenie stanowią wycięte z soli meble. Starszy z nich Playa Blanca (Biała Plaża), którego budowę ukończono w 1998 należy do właściciela jednego z okolicznych biur podróży, drugi zaś, zbudowany niedawno stanowi własność mieszkańców położonej nieopodal wioski Colchani. Obecnie dużo mówi się na temat zatruwania środowiska przez odpady z obu hoteli i jest prawdopodobne, że w bliższej lub dalszej przyszłości może dojść do ich zamknięcia. Położona w pobliżu Solnych Hoteli Isla Pescado jest największą na solnisku wyspą, porośniętą wielką ilością gigantycznych kaktusów, których wysokość dochodzi do 8m.
Anita Kucharska i Maciej „Kruger” Kiersztyn
zgłoś uwagę
Ilustracje
Uyuni, Salar de (Boliwia)fot. M. „Kruger” Kiersztyn/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Uyuni, Salar de, wydobycie soli z dna solniska (Boliwia)fot. A. Kucharska/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Uyuni, Salar de, hotele z soli (Boliwia)fot. M. „Kruger” Kiersztyn/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia