Mistrzowie olimpijscy w skokach lekkoatletycznych
|
Rok
|
Skok wzwyż
|
Skok w dal
|
Skok o tyczce
|
Trójskok
|
1896 |
E. Clark (USA)a — |
E. Clark (USA) — |
W. Hoyt (USA) — |
J. Connolly (USA) — |
1900 |
I. Baxter (USA) — |
A. Kraenzlein (USA) — |
I. Baxter (USA) — |
M. Prinstein (USA) — |
1904 |
S. Jones (USA) — |
M. Prinstein (USA) — |
Ch. Dvorak (USA) — |
M. Prinstein (USA) — |
1908 |
H. Porter (USA) — |
F. Irons (USA) — |
E. Cook i A. Gilbert (USA)b — |
T. Ahearne (Wielka Brytania) — |
1912 |
A. Richards (USA) — |
A. Gutterson (USA) — |
H. Babcock (USA) — |
G. Lindblom (Szwecja) — |
1920 |
R. Landon (USA) — |
W. Pettersson (Szwecja) — |
F. Foss (USA) — |
V. Tuulos (Finlandia) — |
1924 |
H. Osborn (USA) — |
W. Hubbart (USA) — |
L. Barnes (USA) — |
A. Winter (Australia) — |
1928 |
R. King (USA) E. Catherwood (Kanada) |
E. Hamm (USA) — |
S. Carr (USA) — |
M. Oda (Japonia) — |
1932 |
D. McNaughton (Kanada) J. Shiley (USA) |
E. Gordon (USA) — |
W. Miller (USA) — |
C. Nambu (Japonia) — |
1936 |
C. Johnson (USA) I. Csak (Węgry) |
J. Owens (USA) — |
E. Meadows (USA) — |
N. Tajima (Japonia) — |
1948 |
J. Winter (Australia) A. Coachman (USA) |
W. Steele (USA) O. Gyarmati (Węgry) |
O. Smith (USA) — |
A. Ahman (Szwecja) — |
1952 |
W. Davis (USA) E. Brand (Afryka Pd.) |
J. Biffle (USA) Y. Williams (Nowa Zelandia) |
R. Richards (USA) — |
A.F. da Silva (Brazylia) — |
1956 |
Ch. Dumas (USA) M. McDaniel (USA) |
G. Bell (USA) E. Duńska- Krzesińska (Polska) |
R. Richards (USA) — |
A.F. da Silva (Brazylia) — |
1960 |
R. Szawłakadze (ZSRR) I. Balas (Rumunia) |
R. Boston (USA) W. Krepkina (ZSRR) |
D. Bragg (USA) — |
J. Szmidt (Polska) — |
1964 |
W. Brumel (ZSRR) I. Balas (Rumunia) |
L. Davies (Wielka Brytania) M. Bignal-Rand (Wielka Brytania) |
F. Hansen (USA) — |
J. Szmidt (Polska) — |
1968 |
R. Fosbury (USA) M. Rezkowa (Czechosłowacja) |
R. Beamon (USA) V. Viscopoleanu (Rumunia) |
R. Seagren (USA) — |
W. Saniejew (ZSRR) — |
1972 |
J. Tarmak (ZSRR) U. Meyfarth (RFN) |
R. Williams (USA) H. Rosendahl (RFN) |
W. Nordwig (NRD) — |
W. Saniejew (ZSRR) — |
1976 |
J. Wszoła (Polska) R. Ackermann (NRD) |
A. Robinson (USA) A. Voigt (NRD) |
T. Ślusarski (Polska) — |
W. Saniejew (ZSRR) — |
1980 |
G. Wessig (NRD) S. Simeoni (Włochy) |
L. Dombrowski (NRD) T. Kołpakowa (ZSRR) |
W. Kozakiewicz (Polska) — |
J. Uudmae (ZSRR) — |
1984 |
D. Moegenburg (RFN) U. Meyfarth (RFN) |
C. Lewis (USA) A. Cusmir (Rumunia) |
P. Quinon (Francja) — |
A. Joyner (USA) — |
1988 |
G. Awdijenko (ZSRR) D. Rittner (USA) |
C. Lewis (USA) J. Joyner-Kersee (USA) |
S. Bubka (ZSRR) — |
Ch. Markow (Bułgaria) — |
1992 |
J. Sotomayor (Kuba) H. Henkel (Niemcy) |
C. Lewis (USA) H. Drechsler (Niemcy) |
M. Tarsow (WNP) — |
M. Conley (USA) — |
1996 |
Ch. Austin (USA) S. Kostadinowa (Bułgaria) |
C. Lewis (USA) Ch. Ajunwa (Nigeria) |
J. Galfione (Francja) — |
K. Harrison (USA) I. Krawiec (Ukraina) |
2000 |
S. Kliugin (Rosja) J. Jelesina (ZSRR) |
I. Pedroso (Kuba) H. Drechsler (Niemcy) |
N. Hysong (USA) S. Dragila (USA) |
J. Edwards (Wielka Brytania) T. Marinowa (Bułgaria) |
2004 |
S. Holm (Szwecja) J. Slesarenko (Rosja) |
D. Phillips (USA) T. Lebediewa (Rosja) |
T. Mack (USA) J. Isinbajewa (Rosja) |
Ch. Olsson (Szwecja) F. Mbango Etone (Kamerun) |
2008 |
A. Silnow (Rosja) T. Hellebaut (Belgia) |
I. Salamino (Panama) M. Maggi (Brazylia) |
S. Hooker (Australia) J. Isinbajewa (Rosja) |
N. Efora (Portugalia) F. Mbango Etone (Kamerun) |
2012 |
I. Uchow (Rosja) A. Cziczerowa (Rosja) |
G. Rutherford (W. Brytania) B. Reese (USA) |
R. Lavillenie (Francja) J. Stuczynski (USA) |
Ch. Taylor (USA) O. Rypakowa (Kazachstan) |
2016 |
D. Drouin (Kanada) R. Beitia (Hiszpania) |
J. Henderson (USA) T. Bartoletta (USA) |
T. Braz da Silva (Brazylia) E. Stefanidi (Grecja) |
Ch. Taylor (USA) C. Ibargüen (Kolumbia) |
2020 |
G. Tamberi (Włochy) iM. Barszim (Katar)c M. Łasickiene (Rosyjski Komitet Olimpijski)d |
M. Tentoglou (Grecja) M. Mihambo (Niemcy) |
A. Duplantis (Szwecja) K. Nageotte (USA) |
P. Pichardo (Portugalia) Y. Rojas (Wenezuela) |