Mistrzowie olimpijscy w rzutach lekkoatletycznych
|
Rok
|
Pchnięcie kulą
|
Rzut dyskiem
|
Rzut oszczepem
|
Rzut młotem
|
1896 |
R. Garretta (USA) — |
R. Garrett (USA) — |
— — |
— — |
1900 |
R. Sheldon (USA) — |
R. Bauer (Węgry) — |
— — |
J. Flanagan (USA) — |
1904 |
R. Rose (USA) — |
M. Sheridan (USA) — |
— — |
J. Flanagan (USA) — |
1908 |
R. Rose (USA) — |
M. Sheridan (USA) — |
E. Lemming (Szwecja) — |
J. Flanagan (USA) — |
1912 |
P. McDonald (USA) — |
A. Taipale (Finlandia) — |
E. Lemming (Szwecja) — |
M. McGrath (USA) — |
1920 |
W. Pörhölä (Finlandia) — |
E. Niklander (Finlandia) — |
J. Myyrä (Finlandia) |
P. Ryan (USA) — |
1924 |
C. Houser (USA) — |
C. Houser (USA) |
J. Myyrä (Finlandia) — |
F. Tooetell (USA) — |
1928 |
J. Kuck (USA) — |
C. Houser (USA) H. Konopacka (Polska) |
E. Lundqvist (Szwecja) |
P. O’Callaghan (Irlandia) — |
1932 |
L. Sexton (USA) — |
J. Anderson (USA) L. Copeland (USA) |
M. Järvinen (Finlandia) M. Didrikson (USA) |
P. O’Callaghan (Irlandia) — |
1936 |
H. Woellke (Niemcy) — |
K. Carpenter (USA) G. Mauermeyer (Niemcy) |
G. Stöck (Niemcy) M. Fleischer (Niemcy) |
K. Hein (Niemcy) — |
1948 |
W. Thompson (USA) M. Ostermeyer (Francja) |
A. Consolini (Włochy) M. Ostermeyer (Francja) |
T. Rautavaara (Finlandia) H. Bauma (Austria) |
I. Németh (Węgry) — |
1952 |
P. O’Brien (USA) G. Zybina (ZSRR) |
S. Iness (USA) N. Romaszkowa (ZSRR) |
C. Young (USA) D. Ingrowa-Zatopkowa (Czechosłowacja) |
J. Csérmák (Węgry) — |
1956 |
P. O’Brien (USA) T. Tyszkiewicz (ZSRR) |
A. Oerter (USA) O. Fikotova (Czechosłowacja) |
E. Danielsen (Norwegia) I. Jaunzeme (ZSRR) |
H. Connolly (USA) — |
1960 |
W. Nieder (USA) T. Press (ZSRR) |
A. Oerter (USA) N. Ponomariewa (ZSRR) |
W. Cybulenko (ZSRR) E. Ozolina (ZSRR) |
W. Rudenkow (ZSRR) — |
1964 |
D. Long (USA) T. Press (ZSRR) |
A. Oerter (USA) T. Press (ZSRR) |
P. Nevala (Finlandia) M. Penes (Rumunia) |
R. Klim (ZSRR) — |
1968 |
R. Matson (USA) M. Gummel (NRD) |
A. Oerter (USA) L. Manoliu (Rumunia) |
J. Lusis (ZSRR) A. Nemeth (Węgry) |
G. Zsivotzky (Węgry) — |
1972 |
W. Komar (Polska) N. Czyżowa (ZSRR) |
L. Danek (Czechosłowacja) F. Mielnik (ZSRR) |
K. Wolfermann (RFN) R. Fuchs (NRD) |
A. Bondarczuk (ZSRR) — |
1976 |
U. Beyer (NRD) I. Christowa (Bułgaria) |
M. Wilkins (USA) E. Schlaak (NRD) |
M. Nemeth (Węgry) R. Fuchs (NRD) |
J. Sedych (ZSRR) — |
1980 |
W. Kisielow (ZSRR) I. Slupianek (NRD) |
W. Raszczupkin (ZSRR) E. Jahl (NRD) |
D. Kula (ZSRR) M. Colon (Kuba) |
J. Sedych (ZSRR) — |
1984 |
A. Andrei (Włochy) C. Losch (RFN) |
R. Dannenberg (RFN) R. Stalman (Holandia) |
A. Härkönen (Finlandia) T. Sanderson (Wielka Brytania) |
J. Tiainen (Finlandia) — |
1988 |
U. Timmermann (NRD) N. Lisowska (ZSRR) |
J. Schult (NRD) M. Hellmann (NRD) |
T. Korjus (Finlandia) P. Felke (NRD) |
S. Litwinow (ZSRR) — |
1992 |
M. Stulce (USA) S. Kriwieliowa (WNP) |
R. Ubartas (Litwa) M. Marten (Kuba) |
J. Żelezny (Czechosłowacja) S. Renk (Niemcy) |
A. Abduwalijew (WNP) |
1996 |
R. Barnes (USA) A. Kumbernuss (Niemcy) |
L. Riedel (Niemcy) I. Wyludda (Niemcy) |
J. Żelezny (Czechy) H. Rantanen (Finlandia) |
B. Kiss (Węgry) — |
2000 |
A. Harju (Finlandia) J. Korolczyk (Białoruś) |
V. Alekna (Litwa) E. Zwieriewa (Białoruś) |
J. Żelezny (Czechy) T. Hattestad (Norwegia) |
S. Ziółkowski (Polska) K. Skolimowska (Polska) |
2004 |
J. Biłonog (Białoruś) Y. Cumba (Kuba) |
V. Alekna (Litwa) N. Sadowa (Rosja) |
A. Thorkildsen (Norwegia) O. Menendez (Kuba) |
K. Murofushi (Japonia) O. Kuzienkowa (Rosja) |
2008 |
T. Majewski (Polska) V. Villi (Nowa Zelandia) |
G. Kanter (Estonia) S. Brown Tafton (USA) |
A. Thorkildsen (Norwegia) B. Špotáková (Czechy) |
P. Kozmus (Słowenia) A. Miankowa (Białoruś) |
2012 |
T. Majewski (Polska) V. Adams (Villi) (Nowa Zelandia) |
R. Harting (Niemcy) S. Perković (Chorwacja) |
K. Walcott (Trynidad i Tobago) B. Špotáková (Czechy) |
K. Pars (Węgry) A. Włodarczyk (Polska) |
2016 |
R. Crouser (USA) M. Carter (USA) |
Ch. Harting (Niemcy) S. Perković (Chorwacja) |
Th. Röhler (Niemcy) S. Kolak (Chorwacja) |
D. Nazarow (Tadżykistan) A. Włodarczyk (Polska) |
2020 |
R. Crouser (USA) Gong Lijiao (Chiny) |
D. Ståhl (Szwecja) V. Allman (USA) |
N. Chopra (Indie) Liu Shiying (Chiny) |
W. Nowicki (Polska) A. Włodarczyk (Polska) |