informacja

Encyklopedia PWN

zespół metod służących do określania struktury materii, tj. rodzaju atomów, z których jest ona zbudowana i rozmieszczenia ich w przestrzeni.
hologram
[gr.],
zapis obrazu interferencyjnego na płycie (błonie) fot. lub innych materiałach światłoczułych (fotorezystory, fotopolimery, kryształy fotorefrakcyjne itp.) zawierający informację o rozkładzie amplitudy i fazy fali elektromagnetycznej odbitej od holografowanego obiektu;
uzasadniony ekonomicznie (racjonalnie) brak dążeń do zdobywania informacji, występujący wówczas, gdy koszty zdobycia informacji przewyższają korzyści z ich uzyskania.
Shannona twierdzenia
[t. szänona],
telekom. podstawowe twierdzenia teorii informacji dotyczące kodowania sygnału w celu podniesienia poziomu sprawności transmisji; sformułowane 1949 przez C.E. Shannona i amer. uczonego, W. Weavera.
stereotyp
[gr.],
podzielane społecznie wiedza, poglądy i oczekiwania wobec danej grupy społ.;
jednostka ilości informacji (informacji teoria): ilość informacji, jaka jest związana z zajściem 1 zdarzenia spośród 2 wzajemnie wyłączających się zdarzeń, wówczas gdy prawdopodobieństwo każdego z nich jest równe (ilość informacji jest równa log2(1/p), gdzie p — prawdopodobieństwo zdarzenia; 1 Sh = log22);
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia